Eğitim

YÖK’ün ‘e-kayıt’ sisteminin kapsamı genişletildi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), talebe ve velilerin hayatlarını kolaylaştırma, kayıt dönemindeki giderlerini azaltma amacıyla hayata geçirilen ve geçen sene 407 bin 946 öğrencinin yararlandığı elektronik kayıt (e-kayıt) sistemi, 110 devlet üniversitesindeki 11 bin 851 program ile 16 vakıf üniversitesindeki 2 bin 80 programda uygulanacak.

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, bütün devlet üniversiteleri ile 16 vakıf üniversitesine kayıt yaptıracak öğrenciler, e-kayıt işlemlerini “https://www.turkiye.gov.tr/” internet sitesi üzerinden, e-devlet şifrelerini kullanarak bugünden itibaren 16 Ağustos’a kadar yapabilecek.

Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek yine kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerinin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına giderek, duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve öbür şartları sağlamaları durumunda eğitime başlayabilecek.

Kapsamı genişletildi

YÖK’ün, Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlattığı e-kayıt sistemi, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında uygulamaya geçirilmişti.

Geçen sene elektronik kayda 108 devlet ve 9 vakıf üniversitesi iç olurken, bu sene 110 devlet üniversitesindeki 11 bin 851 program ile 16 vakıf üniversitesindeki 2 bin 80 program için elektronik kayıt imkanı sağlanacak.

İsteyen adaylar, 14-18 Ağustos tarihlerinde üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecek.

Öğrencilere ve ailelerine, yerleştirilen üniversiteye gitmeden kayıt olma imkanını sağlayan e-kayıt uygulaması, vakit ve paradan da tasarruf sağladı. Elektronik kayıt sistemini tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek yine kayıt yaptırmasına gerek kalmadı. Böylece aka oranda tasarruf sağlandı. Aynı zamanda kağıt israfı, sahtecilik ve bürokratik işlemler azaldı, üniversitelerin ve bu işlerle uğraşan memurların da iş yükü aka ölçüde hafifledi.

Geçen sene adayların yüzde 68,8’i e-kayıt yaptırdı

Bu kapsamda, geçen sene elektronik kayıt yaptırabilecek 592 bin 634 adaydan yüzde 68,8’ine karşılık gelen 407 bin 946’sı elektronik kayıt yaptırdı ve bu sayede 200 milyon lira tasarruf sağlandı. Elektronik kayıt yapabilecek öğrencilerin yüzde 70,6’sı devlet üniversitelerine, yüzde 18’i de vakıf üniversitelerine kayıtta elektronik sistemi seçti.

Sisteme 16 vakıf üniversitesi de iç oldu

Devlet üniversitelerine teknolojik açıdan “ayrıcalık” sağlayan e-kayıt uygulaması, bu sene sisteme yeni iç olan 7 vakıf üniversitesi ile beraber yekün 16 vakıf üniversitesinde de uygulanacak.

Öğrencilerin vakıf üniversitelerine kayıt olmaları için kendileri için belirlenen eğitim ücretlerini e-kayıt öncesinde yatırmaları gerekecek. Üniversitenin sisteme eğitim ücretini yatıran öğrenciyi bildirmesinin ardından o talebe için e-kayıt sistemi aktif hale gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.