İnternet

Yazı Tiplerinin Kısa Tarihi: Örneğin Neden Helvetica?

Binlerce farklı ova tipi olmasına karşın sebep hala kullanılan belirli fontlar var? Özellikle editöryel ova işlerinde çok dikkat edilmesi gereken ova tiplerinin kökenine ineceğiz.

Yazı tipleri, bilgisayar gibi yakın tarihte bulunmamıştır. Bilgisayardan çok daha önce bulunan basımevi ile beraber gelişen ova tiplerinin ilk üyesi Roman’dır. Roman Roma’dan gelir ve dik ve karmaşık bir ova tipine sahiptir. Johannes Gutenberg tarafından geliştirilen bu font, 1455 yılında ilk basımevi basımı kitaplarda kullanılmaya başladı.

Samsung, Kendine Özel Yepyeni Bir Font Geliştirdi: SamsungOne

Sonrasında 1525’li yıllarda Garamond ova tipi çıktı. Roman’a göre biraz daha yalın ve okunabilir bir dili olan Garamond’u günümüzde Harry Potter kitaplarında görebiliriz.

İtalya’nın Matbaaya Girişi

İlk basımevi bulunup yayınlandıktan sonra İtalyanlar da matbaacılık işine girme kararı aldı. Diğer fontların aksine daha eğik ve el yazısı görünümünde ova fontunu benimseyen İtalyanlar, bunu yaparak tek bir kağıda daha çok ova sıkıştırmayı başardılar. Bu sayede kağıttan ve mürekkepten tasarruf eden İtalyanlar, günümüzde eğik ova biçimlerinde kullanılan “İtalik” ismi oluşmasını bu şekilde sağlamışlardır.

Helvetica’nın Doğuşu

Günümüzde en çok kullanılan ova tipi Helvetica’dır. İnternet sayfaları, televizyon reklamları, afişler ve çok daha fazlasında kullanılan Helvetica, 1954 yılında İsviçre’de bulundu. Tipografide okuma açısından en müsait özelliklere göre hazırlanmış Helvetica, tarih boyunca birçok kez kopyalandı. Helvetica’yı kopyalayan fontlar arasında en ünlüsü, herkesin yakından tanıdığı Arial’dir.

Fontların kısa tarihini anlatmaya çalıştık. Binlerce farklı ova tipi var, ancak günümüzde bunlardan yalnızca birkaçı aktif olarak kullanılıyor.

Yazı tipleriyle alakalı Türkiye’nin en başarılı YouTuber’larından birisi olan Barış Özcan da bir içerik hazırlamış. Ova fontlarının kullanım alanları ve tarihini inceleyen Barış Özcan’ın videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu arada yaz aylarında izleyecek videolar arıyorsanız sanat, tasarım ve teknoloji alanında içerikler üreten Barış Özcan’ı takip etmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.