İnternet

Yasaklar Ülkesi Çin, VPN Kullanımını da Yasakladı!

Hükümet, devlet tarafından yönetilen China Mobile, Chine Unicom ve China Telecom şirketlerine, VPN hizmetinin verilmemesi konusunda bir ova gönderdi. Resmi olarak doğrulanmamış olsa da bilgi, direkt ‘içeridekiler’ tarafından servis edildi.

Kuzey Kore ile beraber internet konusunda en sıkı kurallara sahip ülkelerden olan Çin, artık tam anlamıyla kendi kabuğuna çekilmiş olacak. Bu yasak sadece Çin vatandaşlarını değil, buraya turist olarak gelen ziyaretçileri de etkileyecek. Yani Çin’e seyahat ettiğiniz süre boyunca, ülkede kullanımı yasaklanan Twitter ve Facebook gibi platformlardan mahrum kalacaksınız.

Çin’de 7 Yıldır Yasaklı Olan Google, Tekrar Çin’de Hizmete Açılabilir

Çin Endüstri ve Bilişim Bakanlığı, bu yılın başında yetkisi bulunmayan VPN servislerinin kapatılacağını, şirketlerinse VPN hizmetlerini yalnızca şirket içerisinde kullanması gerektiğini belirtmişti.

Bu düzenleme, ülkedeki çok uluslu şirketleri muhtemelen menfi yönde etkileyecektir. Zira şirketler, halihazırda bu servisi kullanıyorlardı ama bundan sonra kullanabilmeleri için öncelikle devletten tasdik almaları gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.