Haber

‘Vize kararı olağanüstü orantısız ve anlamsız bir adım’

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye ile ABD’nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasına ilişkin “Onlar bu kararı kaldırır, bu yaptıkları yanlış uygulamayı art alırlarsa Türkiye olarak da bunun bir tabii bir sonucu olarak biz de mütekabiliyet gereği yeniden eskiye döner yani Amerikan vatandaşlarına vize verilmesi için lüzumlu çalışmaları başlatırız.” dedi.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen 7. Ordu Günleri’nin açılışına katılan Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, Türkiye ile ABD’nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasına ilişkin bir soru üzerine, Türk vatandaşlarına vize verilmemesi kararının harika orantısız ve abuk sabuk bir adım olduğunu anlatım etti.

Diplomaside ülkeler arasında bazı anlaşmazlıklar olabileceğini kaydeden Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Herhangi bir anlaşmazlık dolayısıyla 1952’den beri NATO çerçevesinde müttefik olduğumuz, Ortadoğu’da birçok noktada stratejik ittifakımızı geliştirdiğimiz, hele hele Türkiye gibi mühim bir ülkeye, halkını cezalandırmak anlamında vizeyi yasaklamak aklın, mantığın, diplomasinin kurallarına aykırı bir şeydir. Alınan bu karar öyle anlaşılıyor ki, iyi danışılmadan, iyi görüşülmeden, fevri bir şekilde alınmıştır. Bu kararı ilk duyduğumuz andan itibaren kısa süre içerisinde kurtulunması gerektiğine inanıyorduk ve suhuletle, basit bir şekilde, kavgasız, gürültüsüz aşılabilecek bir sürecin içerisinde girmesini temenni ediyorduk. İnşallah Amerikalılar atılan bu yanlış adımın gereğini yaparlar, yani bu kararlarını art alırlar. Zaten bizim aldığımız, Amerikan vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırma kararı da mütekabiliyet esasının bir sonucudur, Amerikalılar böyle bir karar almasaydı biz de böyle bir karar almayacaktık. şayet onlar bu kararı kaldırır, bu yaptıkları yanlış uygulamayı art alırlarsa Türkiye olarak da bunun bir tabii bir sonucu olarak biz de mütekabiliyet gereği yeniden eskiye döner yani Amerikan vatandaşlarına vize verilmesi için lüzumlu çalışmaları başlatırız. Doğru olan budur ve bu krizin en kısa süre içerisinde aşılması ABD’nin de menfaatinedir. Böyle bir karar alacaklarını ve bu yolu açacaklarını umut ediyoruz. Önümüzdeki günler gelişmeler hep birlikte izleyeceğiz.”

“Bu oyunu bozacağımızı anlatım ediyoruz”

Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki gelişmelerin sorulması üzerine de Bakan Kurtulmuş, şu cevabı verdi:

“Bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğünden yanayız, Irak’ın da Suriye’nin de öbür tüm ülkelerin de. Maalesef oynanan oyunsa, bilhassa 1990’lı yılların başından itibaren bölgedeki tüm ülkelerin bölünme, parçalanma, dağılma sürecine girmesidir. Biz bölgede daha çok dağılmayı değil, daha çok bütünleşmeyi, birleşmeyi öngörüyoruz. Bu bölgedeki halklar arasında etnik kökendeki ayrılıkların ya da mezhebi ayrılıklar üzerinden bölünmelerin bölge halklarının hiçbirisinin faydasına olmadığı kanaatini her vesileyle dile getiriyoruz. Bir yüzyıl evvelki oyun yine oynanmaya çalışılıyor. Özellikle de Türkiye’ye Sevr vasıtasıyla dayatılmaya çalışılan plan şimdi yine gündeme getiriliyor.

Biz bu oyunun içerisinde olmayacağımızı, bu oyunu bozacağımızı anlatım ediyoruz. Bunu söylerken de bizim karşı olduğumuz şey, Kuzey Irak’ta ya da Suriye’nin kuzeyinde Kürt kardeşlerimizin varlığı değildir. Kürt kardeşlerimiz bu bölgede, bu coğrafyada asırlardır yaşıyor ama aynı şekilde Türkmen kardeşlerimiz de Arap kardeşlerimiz de öbür unsurlar da hep birlikte burada yaşıyorlar. Biz bölge halklarının tüm unsurlarıyla kıyamete kadar hep birlikte kardeşçe yaşamalarından yanayız. Orada bir terör devleti ya da bir terör koridoruna karşı olduğumuzu anlatım ediyoruz. Yoksa Kürtlerin varlığına karşı değiliz, şayet nüfus, demokratik katılımı itibarıyla insan hakları ve eşitlik açısından konuyu ele alırsanız, bölgedeki Kürtlerin sayısal olarak yaşadığı en aka devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti aynı zamanda Kürtlerin de devletidir. Birilerinin, ‘Sanki biz o bölgede Kürt kardeşlerimizin varlığından rahatsısız.’ şeklinde anlatmalarını da kabul etmeyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.