Teknoloji

Uzun ömrün sırrı 400 yaşındaki gizemli köpekbalıkları mı? 

Grönland’daki 400 yaşındaki gizemli köpekbalıkları, uzun ömrün sırlarını barındırıyor olabilir.

Ömrü 400 sene kadar uzayan bu köpekbalıkları, en uzun yaşayan omurgalı hayvanlardır. Araştırmacılar, Grönland köpekbalıklarının uzun hayat sırrını barındırabileceğini inanıyorlar. Bilim adamları, köpekbalığının DNA haritasını çıkartarak, uzun yaşamalarını sağlayan geni tespit etmeye çalışıyor. 

Norveç’in Arktik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu balıkların bazılarının ‘Georgian dönemi’nden beri hayatta olduğunu tespit etti. Atlas okyanusunun derinliklerinde yaşayan Grönland köpekbalıklarının biyolojisi ve genetiği hakkında oldukça az şey bilinmekte. 

Ekip yakaladıkları ve serbest bırakmadan evvel etiketledikleri köpek balıklarından aldıkları yüzgeç kırpıntılarından DNA örnekleri topladı. Bu DNA örneklerini kullanarak araştırmacılar, 100’e yakın Grönland köpekbalığının tam genomunu dizinledi. 

Ekibin şimdiki amacı köpek balıklarının bu kadar uzun yaşamasını sağlayan geni tespit etmek. Araştırmaya öncülük eden Profesör Kim Praebel, Exeter’de düzenlenen bir konferansta ‘Bu köpek balıkları en uzun ömre sahip omurgalı hayvan. Danimarka, Grönland, ABD ve Çin’deki meslektaşlarımızla beraber şu anda köpekbalığının bütün nükleer genomunu sıralamaktayız. Bu, niçin Grönland köpekbalığının yalnızca öbür köpekbalığı türlerinden daha uzun yaşamakla kalmayıp öbür omurgalılardan da daha uzun yaşadığını anlamamıza muavin olacaktır. Exeter’de sunduğumuz sonuçlar, yakalanması zor bu türün biyolojisi hakkında daha çok bilgi edinmemize muavin olacak. Eğer bu cinsin ‘uzun yaşam’ genlerini tespit edebilirsek, niçin bütün omurgalıların sınırlı ömürleri olduğunu anlayabilir, ve insanlar da iç olmak üzere farklı türlerin ömürleri hakkında bilgi edinebiliriz’ dedi. 

Araştırmacılar bir yandan ‘uzun yaşam’ genlerini ararken, Grönland köpekbalıklarının kilometrelerce uzakta yaşayan öbür türleriyle ne çeşit bağlantıları olduğuyla ilgili keşifler yaptı. 

Profesör Praebel, “Grönland köpekbalığı yüzlerce sene yaşadığı için uzun mesafelere göç edebilir, bulgularımızda tam olarak bunu gösteriyor. Çalışmamızdaki köpekbalıklarının çoğu binlerce kilometre uzakta yakalanan köpekbalıklarıyla oldukça yüksek genetik benzerlik sergiliyor,” dedi ve köpekbalıklarının üreme şekillerini açıkladı. 

‘Grönland köpekbalığının nerde ve nasıl ürediğini hâlâ bilmiyoruz, ancak Exeter’de sunduğumuz sonuçlar, köpekbalığının Arctic’in derin ve saklı fiyortlarında çiftleşmeyi tercih edebileceğini gösterdi.’ 

Köpekbalığından alınan dokular, kemikler ve genetik veriler, iklim değişikliğinin nüfus üzerindeki etkisini, endüstri kaynaklı kontaminantların ve kimyasal kirliliğin ne vakit okyanusları etkilemeye başladığını ve ticari balıkçılığın etkilerini ölçmeye muavin olabilir. 

Profesör Praebel son olarak, ‘Gezegendeki en ihtiyar omurgalı, Atlantik Okyanusu’nda birkaç popülasyon oluşturdu. Bu popülasyonları takip etmek müsait koruma eylemleri gerçekleştirebilmemiz için önemlidir,’ dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.