Teknoloji

TRAPPIST-1 sistemindeki gezegenler yaşam için uygun olmayabilir

İki yeni araştırma, NASA’nın hayat için müsait koşullara sahip olabileceğini açıkladığı sistemdeki gezegenlerin atmosferlerinin aka ölçüde yok olmuş olabileceğini gösterdi.İlişkili Haberler

  • NASA’nın en gelişmiş feza aracından soluk kesen kareler
  • NASA’nın uzaya göndereceği yeni haberleşme uydusu arızalandı
  • NASA, yüzyıllık sırrı çözmeye fazla yakın

ABD’de iki yeni araştırmada, ABD Feza ve Havacılık Dairesinin (NASA) hayat için elverişli koşullara sahip olabileceğini açıkladığı TRAPPIST-1 sisteminde yer alan gezegenlerin atmosferlerinin, yıldızlarından yayılan partiküller ve yoğun radyasyon nedeniyle aka ölçüde yok olmuş olabileceği sonucuna varıldı.

Space.com’un haberine göre, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nin (CfA) kendi çalışması ile CfA’nın Massachusetts Üniversite ile yürüttüğü öbür bir araştırma, 7 gezegenli TRAPPIST-1 sisteminde konumları itibarıyla teorik açıdan suyun sıvı halde bulunabileceği anlatım edilen 3 gezegenin varlığına rağmen, yıldızlarından yayılan partiküller ve yoğun radyasyon nedeniyle bu gezegenlerin hayat için elverişli olmayabileceğini ortaya koydu.

CfA’nın araştırma ekibinden Avi Loeb, “Yıldızdan yoğun biçimde yayılan radyasyondan dolayı TRAPPIST-1 sistemindeki gezegenlerin atmosferlerinin aka ölçüde yok olduğu sonucuna vardık.” ifadesini kullandı.

Sonuçları “Journal of Astrobiology” dergisinde yayımlanan CfA’nın araştırmasında, “çok loş bir ortama sahip” TRAPPIST-1’in yaşama elverişli bölgesinde gezegenlerin arasındaki mesafenin darlığına dikkati çekildi.

Araştırmada, sistemde en ırak gezegenin yıldızına uzaklığı 9 milyon kilometre iken, Güneş Sistemi’nde en içteki gezegen Merkür’ün Güneş’ten uzaklığının 58 milyon kilometre olduğu vurgulandı.

CfA ve Massachusetts Üniversitesinin ortak çalışmasında da eş sonuçlara varıldı. Bu modellemede araştırmacılar, yıldız rüzgarının, TRAPPIST-1’in dünyaları üzerinde, Güneş Sistemi’nde Dünya üzerinde oluşandan bin ila 100 bin kat baskı oluşturduğu sonucuna vardı.

Sonuçları “The Astrophysical Journal Letters”da yayımlanan araştırmada, TRAPPIST-1’de yıldızın manyetik alanının, birbirine yakın sıralanan gezegenlerinkiyle bağlantılı olabileceği, bunun yıldız rüzgarının taşıdığı partiküllerin doğrudan bu gezegenlerin atmosferlerine nüfuz etmesini sağladığı belirtildi.

NASA, düşük kütleli ve soğuk bir yıldız olan TRAPPIST-1’in çevresinde dizilen 7 gezegenden 3’ünün hayat için elverişli koşullara sahip konumda olduğunu duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.