Oyun

Tencent, Oyunlarına Süre Limiti Koyuyor!

League of Legends, Clash of Clans gibi oyunların sahibi olan Tencent, Çin’de gerçekleştireceği proje ile reşit olmayan küçük oyuncuları denetim altına alıyor. Çinli internet devi, ülkemiz iç garp bölgelerinde çok popüler olan mobil oyunu Strike of Kings’in şark versiyonu olan Honor of Kings’de çocuklara sınırlama getiriyor. Yeni düzenlemeye göre 12 yaşın altındaki çocuklar Honor of Kings’i günlük 1 saatten çok oynayamayacak. 12-18 ıslak aralığında olan oyuncuların ise günlük 2 saatlik limiti olacak.

200 milyondan çok kullanıcıya sahip olan Honor of Kings için alınan bu karar hakkında açıklama yapan Tencent, “Çin’deki mobil oyunlarda hoşgörüyü engelleyecek kurallar bulunmamakla beraber çocukların oyun zamanlarını sınırlayarak, ebeveynlerin endişelerini tamamıyla ortadan kaldırmaya yönelik bir karar verdik” dedi.

Bu haberin duyurulması şirkete pek yaramadı. Yapılan bu duyurunun ardından şirketin hisseleri yüzde 5,1 oranında düşüş yaşadı.

Bu düzenlemenin yalnızca Honor of Kings ve Çin’e özel olarak mı geldiği, yoksa League of Legends, Strike of Kings gibi tüm oyunlarda bu sisteme mi geçileceği şu an için bilinmiyor. Sizce Tencent’in yaptığı bu hamle çocukları tehlikelerden ırak tutabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.