Haber

TBMM heyeti Fransa’da incelemelerde bulunacak

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu heyeti Fransa’da incelemelerde bulunacak.

AK Parti Konya Milletvekili ve Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız başkanlığındaki heyet üyeleri Fransa’nın ilim ve teknoloji merkezlerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi alacak.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, yarın başlayacak temasları öncesinde heyet üyeleri onuruna büyükelçilik ikametgahında resepsiyon verdi.

Gazetecilere heyetin yapacağı temaslarla ilgili bilgi veren Musa, heyetin önümüzdeki cuma gününe kadar Paris ve Lille’de görüşmelerde bulunacağını aktardı.

Heyetin teknoparkları ziyaret edeceğini, bazı Fransız yetkililerle görüyeceğini anlatım eden Musa, bu çeşit ziyaretlerin bilhassa ikili plandaki ilişkilerin gelişmesi açısından fazla mühim olduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı Altunyaldız ise heyette, AK Parti, CHP ve MHP’den komisyon üyeleri, bakanlık yetkilileri ve Organize Endüstri Bölgeleri Üst Kuruluşu üyelerinin bulunduğunu bildirdi.

Altunyaldız, Türkiye’de son dönemde, nitelikli, katma değeri yüksek ve teknoloji yoğunluklu üretimin gerçekleşmesi, Ar-Ge tasarımının artırılması, üniversite-sanayi işbirliğinin temini ve bütün bunların sonucunda Türkiye’nin uzun dönemli hedeflerine hususi sektörle beraber daha kısa zamanda ulaşılması için mühim bazı yasal değişiklikler yapıldığını söyledi.

TBMM tatile girmeden evvel komisyon olarak umumi kuruldan bir karar çıkararak, ara dönemde alan çalışmaları yapılmasını sağladıklarını anlatan Altunyaldız, şunları kaydetti:

“Neydi amaç? Bütün bu alt yapısı kurulan çalışmaların üzerine, işin pratiğini, işin teknoloji transferini, işin sistem boyutunu, işin start-upları boyutunu, Ar-Ge ve inovasyon boyutunu, bütün bunları entegre eden yapıları bütün komisyon üyeleri ile beraber ve bilim, endüstri ve teknoloji bakanlığımızla beraber yerinde görmek. Bu pratiği sistematik olarak irdelemek, analiz etmek, ülkemizin yaptıklarını, yapamadıklarını, artılarını, eksilerini görmek, eksiklerimizi pratik anlamda gidermek ve hususi sektörle beraber içselleştirmek adına bu ziyaretleri yapıyoruz.”

Teknoloji ve inovasyon bölgelerini gezerek bunlar arasındaki entegrasyonu, endüstri ve üniversite arasındaki işbirliklerini ve işin pratiği haline dönüşmüş alanları göreceklerini vurgulayan Altunyıldız, “Ülkemizde şu an için yüzde 3.5 olan yüksek teknoloji payını OECD ortalamasının üzerine, yani yüzde 20’nin üzerine çıkarmak zorundayız. İmalat sanayinin payını yüzde 25’in üzerine çıkarmak zorundayız.” dedi.

“Üretimimizdeki katma değerimizi artırmamız gerekiyor”

Organize Endüstri Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü ise, organize endüstri bölgelerinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en başarılı projelerinden bir tanesi olduğunu anlatım etti.

Ancak organize endüstri bölgelerinin geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Kütükcü, bilhassa organize endüstri bölgesindeki üretimlerin teknoloji seviyesinin yükseltilmesinin mühim olduğunun altını çizdi.

Kütükcü, “Orta ve yüksek teknolojili üretim modellerine artık geçmemiz gerekiyor. Üretimimizdeki katma değerimizi artırmamız gerekiyor.” dedi.

Bununla alakalı olarak da dünyadaki, daha fazla yüksek teknoloji ağırlıklı ve başarılı endüstri bölgeleri uygulamalarını yerinde görmek ve incelemek üzere heyetle beraber temaslarda bulunacaklarını anlatan Kütükcü, gezilerden edindikleri tespitlerle de Türkiye’de bundan sonra yapılabileceklerin yol haritasını oluşturmaya çalışacaklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.