Haber

TBMM Başkanı Kahraman’dan Kıbrıs mesajı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Kıbrıs Rum kesiminin, Türkiye’nin Ada’daki garantörlük hakkının sona erdirilmesi ve Ada’daki Türk askeri varlığının art çekilmesini istemesinin yanında Türkleri azınlık statüsüne indirgeyecek taleplerinde ısrar etmelerinin, müzakerelerin çözümsüz kalmasına yol açtığını belirtti.

Kahraman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, 20 Temmuz Sulh ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Rumların enosis planlarını ortadan kaldırmak ve Kıbrıs adasını sulh ve güvenliğe kavuşturmak gayesiyle düzenlenen Sulh Harekatı’nın 43’üncü yılı olduğunu anımsatan İsmail Kahraman, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her sene Sulh ve Özgürlük Bayramı olarak kutlanan harekatla, Kıbrıs adasında Türk halkına dönük soykırım girişimi önlenerek, Ada’da emniyet ortamı sağlanmıştır.” dedi.

20 Temmuz’un Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile beraber Türkiye’nin de gurur günü olduğuna işaret eden Kahraman, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözümü Türkiye her vakit desteklemiş ve barışın kalıcı hale gelmesi için aka çaba sarf etmiştir. İsviçre’de yapılan son müzakereler de Kıbrıs Rum kesiminin uzlaşmaz tutumu yüzünden, bugüne kadar atılan bütün iyi niyetli adımlar gibi sonuçsuz kalmıştır. Kıbrıs Rum kesiminin, Türkiye’nin Ada’daki garantörlük hakkının sona erdirilmesi ve Ada’daki Türk askeri varlığının art çekilmesini istemesinin yanında Türkleri azınlık statüsüne indirgeyecek taleplerinde ısrar etmeleri, müzakerelerin çözümsüz kalmasına yol açmıştır.

Türkiye, Ada’da barışın kalıcı hale gelmesi ve iki halkın huzur içinde varlıklarını devam ettirmeleri konusunda bütün gayretiyle çalışmaya devam edecektir. Bu konuda gösterilen çabaları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da desteklemeyi sürdürecektir.

Bu vesileyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Sulh ve Özgürlük Bayramı’nı bir kez daha kutlama ediyorum. Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime sulh ve emniyet içinde bir istikbal temenni ediyorum. Milletimizin Kıbrıs’taki haklarını korumak için yapılan harekatın şehit ve gazileri ile beraber bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.