e-Ticaret

T-Soft, Vandalina Yazılım’ı satın alarak Avrupa açılımını başlatıyor

Kendi dikeyinde laf sahibi oyuncuların daha ufak girişimleri satın almasının bir örneğine daha şahit oluyoruz. Geçtiğimiz ay sonunda Apsiyon’un Siyonet’i satın almasından sonra bu kez e-ticaret altyapı yazılımları geliştiren T-Soft, Vandalina Yazılım‘ı satın aldığını açıkladı.

2003 yılında kurulan T-Soft, hazır e-ticaret yazılımlarında önde gelen oyuncularından biri. 2014 yılında etkinlik göstermeye başlayan Vandalina Yazılım ise amade e-ticaret paketleri üreten ve hususi ara surat çalışmaları gerçekleştiren bir girişim. Satın alma tutarına ilişkin bir rakam paylaşılmıyor ancak üç yıllık süreçte 100’ün üzerinde şirkete hizmet veren Vandalina’nın ekibini küçülterek T-Soft’a katılacağı ve T-Soft’un İngiltere açılımının anahtarı olacağı belirtiliyor.

Şu anda 2 binin üzerinde projeye hizmet veren T-Soft, bu birleşmeyle Vandalina yazılım müşterilerinin 6 ay içerisinde T-Soft e-ticaret yazılımına geçişini sağlayacak. Bu arada Vandalina Yazılım’ın İngiltere’deki var büro ve ekibi çalışmalarına devam edecek.

Vandalina’nın kurucusu olan Özer Ocal da İngiltere ofisinden T-Soft adına çalışacak. Bu sayede Avrupa’da yerleşik bir büro ve sektörün içinden uzmanlara sahip olan T-Soft, Avrupa açılımını hızlandırmaya çalışacak.

T-Soft neden bu satın almaya imza attı?

Bu satın almanın ne amaçla yapıldığını sorduğumda T-Soft, durumu tam olarak şu sözlerle açıkladı;

Görüştüğümüz birkaç şirket daha var, şayet Vandalina müşterilerinin geçişinde alıcı memnuniyetsizliği yaşatmazsak ve bizim tarafta fazla aka bir iş yükü oluşturmazsa marka alımlarına devam edeceğiz. Böyle bir büyüme modeli için 2017’nin fazla müsait olduğunu düşünüyoruz. Hizmet sağlayıcıları açısından piyasa iyi değil. Böyle bir dönemde ufak firmalar için tehdit daha da büyüyor. Bizim gibi şirketler için piyasanın geçici bozulması destek kanadında bir boşluk oluşturuyor. Bu fırsatı değerlendiriyoruz.  Biz 2016 yılında San Francisco’da şirketimizi kurarak, küresel yapılanmayı başlatmıştık. Yerleşik bir iş gücü oluşturmadan bunun fazla zor olduğunu gözlemledik. Bu anlamda da Vandalina bizim için bir fırsat oldu. Özer Bey aynı zamanda İngiltere ofisinde ürünümüzün satış, destek faaliyetlerini de yönetecek.

Bu dikeyde yurtdışından ülkemize gelen girişimler olduğunu düşünürsek, T-Soft’un da kontra girişken yaptığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Hatta bu atılımların hem platform hem SaaS dikeyinde artarak devam etmesini umduğumu söyleyebilirim.

Bu sene n11 ile n11magazam.com projesini hayata geçiren T-Soft, Eticaretin.com projesinde Radore ile beraber dileyen herkese ücretsiz bir e-ticaret yazılımı sunmaya başlamıştı. Sektördeki dikkat çekici gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.