İnternet

Spotify, Sony Music ile Önemli Bir Anlaşma Yaptı

Sony Music ve Spotify son lisans anlaşması yaptılar. Söylendiği kadarıyla yapılan pakt derhal yürürlüğe girecek. Dünyanın en büyük kayıt firmalarından biri olan Sony Music, RCA ve Columbia’nın sahibi. Aynı zamanda Journey’den Avril Lavigne’e, Future’dan The Chainsmokers’a sanatçıları temsil ediyor.

Varılan pakt hakkında henüz halka bir açıklama yapılmamış olmakla beraber Spotify’ın Nisan ayında Universal Music Group ile yaptığı pakt koşullarının benzerlerinden oluşuyor olması ihtimal dahilinde. Bu anlaşmaya göre UMG’nin sanatçıları yeni albümleri yayınlandıktan sonra Spotify’dan iki hafta süreyle alabilecekler, ve bunun karşılığında üye sayısı arttıkça elde edilen gelirden Spotify’a pay verilecekti (Mart ayında 50 milyon üye sayısına ulaşan Spotify’ı Haziran ayında 27 milyon kullanıcı ile Apple takip ediyordu). O zamanlar Spotify’ın marka ödemesi, yayından elde ettiği gelirin U’inden R’ye düşmüştü.

Spotify tüm büyük markalarla eş anlaşmalar yapmayı tasarlıyor

Spotify halen benzeri bir anlaşmayı Warner Music Group ile devam ettiriyor. Bu anlaşmalar firma için önem taşıyorlar; firma bu sene halka açılmadan önce kar etmek için bir yol bulmak zorunda.

Sony ile yapılan pakt Spotify’da gerçekleşen birkaç öbür bariz değişimle beraber geldi. Taylor Swift geçtiğimiz ay servise art dönmüş, diri yayın çağındaki sanatçı hakları ile ilgili en önemli görüşmeyi az ya da çok sona erdirmişti. Dün de Spotify’ın ücretsiz kullanıcılarına reklam yapmak isteyen markalar için yeni veri  toplama araçlarını duyurmuştu. Geçtiğimiz sene ise ‘sponsor şarkılar’ ve tanınmış sanatçılarla yapılan öbür çeşit ödemeli ortaklıklar gibi konularda bazı denemeler yapmıştı.

Atılan bu büyük adımlar, Spotify’ın halka açılarak 2016 yılı Mart ayında aldığı 1 milyar dolarlık borç üzerindeki pay artışlarını yavaşlatması için mana anlatım ediyor. Verilen bu finans kararı Spotify’ın agresif büyüme stratejisinin bir parçası olarak halka açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.