Teknoloji

Soundcloud, çalışanlarının yüzde 40’ını işten çıkarıyor

İnternet üzerinden ücretsiz müzik dinleme ve indirmeye ruhsat veren,  Berlin merkezli platform Soundcloud Londra ve San Francisco ofislerini kapatacaklarını duyurdu. Kuruculardan Alex Ljung’un şirket blogunda kaleme aldığı yazıda verdikleri kararın çok zor olduğunu ancak 173 çalışanının işlerine son vermek zorunda olduklarını bildirdi.

Şirket, bu kararı uzun dönemde büyümeyi sağlamak için yapılan maliyet kesintisi olarak nitelendiriyor.

Bundan 10 sene evvel iki İsveçli kafadarın bir araya gelip kurduğu Soundcloud, dijital müzik endüstrisinin sesi olup, milyonlarca dinleyiciye ulaştı. Şu anda 190 ülkede erişimi olan platform bugüne kadar yekün 193 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, geçtiğimiz sene 70 milyon dolar Twitter’dan yatırım almıştı.

Son 1 yılda gelirini ikiye katladı

Şirket CEO’su bloğunda son 12 ayda gelirlerini ikiye katladıklarını açıklasa da, 2015’te 51 milyon euorluk bir yitik yaşamıştı. 2016’da ise karını yaklaşık 24 milyon Avro olarak açıklamıştı.

Özellikle kazançlarının bir çoğunu telif haklarına ödemek zorunda olan dijital müzik endüstrisinde kar elde etmek oldukça güç. Şirketin rakibi Spotify da 2015 yılında yıllık gelirini 2,2 milyar dolara çıkarsa da, bugün hala  kar edebilmiş değil.

Şirketin, geçtiğimiz sene SoundCloud Go‘yu hizmete sunan şirket, dinleyicisine çevrim dışı ve reklamsız müzik dinleme fırsatı sunuyor.  İlk ay ücretsiz faydalanılan platform, aylık 5,99 ve 9,99 olmak üzere iki farklı servis sunuyor. Geçtiğimiz sene müzik arşivine 25 milyon yeni şarkı platform  125 milyondan çok şarkıya erişim imkanı sunuyor.

Soundcloud’un 175 milyon üyesi bulunuyor. Platform, sesini duyurmak isteyen müstakil müzisyenler için mühim bir yere sahip.

Şirket öte yandan idare ekibinden de kayıplar veriyor. Geçtiğimiz aylarda şirket COO ‘su Marc Strigel’ ve finans direktörü Markus Harder’ı kaybeden şirketi önümüzdeki aylarda da çalkantılı bir süreç bekliyor gibi. Spotity ve Pandora gibi sektörün öncülerinin büyümeyi sağlamakta zorluk yaşadıkları bir dönemde CEO Alex Ljung’un nasıl adımlar atacağını hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.