Haber

Son dakika haber: ABD’den flaş Afrin operasyonu açıklaması!

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türk ordusu ile yakın temas halinde bulunduklarını belirterek, “Biz kuvvetli şekilde Türkiye’nin kendini savunma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz ve Suriye topraklarını Türkiye’ye hücum düzenlemek için kullanan hiçbir grubu desteklemiyoruz.” dedi.

Büyükelçi Bass, ABD’nin bağımsızlığının 241. yılı dolayısıyla büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyonda basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Suriye sınırındaki askeri hareketliliği ve Afrin’e yönelik mümkün bir operasyon düzenlemesi hakkında yöneltilen soru üzerine Büyükelçi Bass, ABD’nin Suriye’deki önceliğinin terör örgütü DEAŞ’la mücadele olduğunu belirtti.

Bass, “DEAŞ’ın ABD’ye, Türkiye’ye, Avrupa’ya ve dünyanın öbür bölgelerindeki ülkelere karşı bir tehdit oluşturmamasını garantilemek için biz, DEAŞ’la mücadeleye odaklanılmasının, koalisyon için mühim olduğunu ve öncelik taşıdığını düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Türk ordusu ile yakın temas halindeyiz”

DEAŞ’ın kontrolünde olan bölgelerin giderek küçüldüğünü aktaran Bass, Suriye’de savaşan güçlerin DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonlardaki çatışma ihtimalini azaltmak için daha yakın bir iş birliği içinde olması ve bilgi paylaşımı yapması gerektiğini kaydetti.

Bass, “Türk ordusu ile yakın temas halindeyiz. Biz kuvvetli şekilde Türkiye’nin kendini savunma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz ve Suriye topraklarını Türkiye’ye hücum düzenlemek için kullanan hiçbir grubu desteklemiyoruz. Biz, bütün koalisyon üyesi ülkeler için DEAŞ’ın son kalelerinin yok edilmesine odaklanılmasına devam edilmesi gerektiğinin mühim olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye ve ABD arasındaki askeri iş birliğinin önemine değinerek, “İki memleket orduları arasındaki yakın iş birliği devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

15 Temmuz’daki vuruş girişiminden mesul olanların hak önüne çıkarılması konusunda Türk hükümetini desteklediklerini vurgulayan Bass, böyle bir suçu işleyenlerin sonuçlarına katlanacağını bildirdi.

Büyükelçi Bass, terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade talebi hakkında ise konunun yasal bir süreç olduğunu, iki memleket Hak Bakanlıkları’nın beraber çalışmayı sürdürdüğünü ve Türkiye’nin sunduğu belgelerin incelendiğini anlatım etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.