İnternet

Reddit, Toksik Grupları Banladı

Kilolu veya farklı ırklardan insanlara nefretlerin birleştiği subredditler sayfa yönetimi tarafından kapatılmasının ardından Reddit, özgür düşünceyi engellediği ve sansür uyguladığı gerekçesiyle topa tutulmuştu. Gürcistan Teknoloji Enstitüsü’nün araştırmasına göre ise durum oldukça olumlu.

Araştırmaya göre, banlamaların ardından sayfada yer saha toksik içeriklerde ağırbaşlı anlamda düşüş yaşandı ve içeriklerin kalitesi yükseldi. Enstitüden bir ekip, engellenen subredditlerde yer saha kullanıcıların bazılarını direkt olarak takip etti ve çoğunun Reddit’i terk ettiğini gördü. Reddit’ten ayrılmayanların ise diğer subredditlere giderek eş paylaşımlara devam ettiğini ancak bunu yapma sıklıklarının � ile 90 arasında azaldığını ortaya çıkardı. Sonuç olarak bu subredditlere giden eski toksik kullanıcılar, toksisitelerini yanlarında taşımadılar ve gittikleri grubun ortalamasına ahenk sağladılar. 

Araştırmacılardan son olarak bir ikaz daha geldi. Son yasaklama her ne kadar Reddit sularını temizlemiş olsa da, toksik kullanıcılar diğer platformlara giderek aynı nefret konuşmaları ve ırkçı söylemlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Voat ve Gab gibi sosyal ağlarda yasaklanan subredditlerin aynıları araştırma sırasında ortaya çıkarıldı ve Reddit’ten ayrılan kullanıcılar bu platformlarda görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.