Eğitim

Özel okul teşvik başvuruları haftaya başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) belirlenen, hususi okullarda okuyan öğrenciler ile Organize Endüstri Bölgelerinin (OSB) içinde ve dışındaki hususi mesleki ve teknik eğitim okullarında okuyan öğrencilerin eğitim ve öğretim desteği için başvurular haftaya alınmaya başlanacak.

Yeni eğitim öğretim yılı için verilecek eğitim ve öğretim desteği için açıklamada bulunan MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, konuya ilişkin tebliğin bugün Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsattı.

Bu sene eğitim ve öğretim desteği kapsamında mektep öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve esas liselerde tahsil gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve öbür liselerde tahsil gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacağını söyleyen Şamlıoğlu, “2017-2018 öğretim yılında mektep öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, esas liselerde ise 24 bin olmak üzere yekün 75 bin talebe ilk kere bu destekten yararlanma imkanı bulacak.” dedi.

Bakanlığın hususi okula devam eden talebe sayısını 2023 yılına kadar yüzde 15’e çıkarma hedefi bulunduğunu ve bu hedefe ulaşmadaki en mühim araçlardan birinin eğitim ve öğretim desteği uygulaması olduğunu anlatım eden Şamlıoğlu, belirlenen 75 bin rakamı ile beraber bu sene yaklaşık 315 bin öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Şamlıoğlu, “Halen hususi mektep öğrencilerinden 238 bin 747’si destek kapsamında ve Bakanlığımız şu ana kadar hususi okullara 2 milyon 859 bin 950 lira 377 kuruş eğitim ve öğretim desteği ödemesi yaptı.” dedi.

OSB’lerde desteklenecek saha sayısı arttı

Bakanlığın, 2012-2013 öğretim yılından bu yana OSB içinde, 2016-2017 öğretim yılından itibaren ise bu bölgeler dışında açılan hususi mesleki ve teknik eğitim okullarında tahsil gören öğrencilere de eğitim ve öğretim desteği verdiğini anlatım eden Şamlıoğlu, şu ana kadar bu okullara 260 bin 606 lira 499 kuruş ödeme yapıldığını belirtti.

Şamlıoğlu, şunları söyledi:

“Mart ayında Bakanlığımız ile Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı arasında organize endüstri bölgelerinde hususi mesleki ve teknik Anadolu liseleri kurulmasına ilişkin bir protokol imzalandı. Bu protokol ile OSB’lerin içerisinde yer saha hususi mesleki ve teknik Anadolu liselerinin ve bu liselere devam eden öğrencilerin sayılarının artırılması ve yaklaşık 300 OSB içinde, en az 300 hususi mesleki ve teknik Anadolu lisesi kurulması hedefleniyor.”

Verilen desteği, mesleki eğitimi geliştirme ve niteliğini daha da artırma düşüncesiyle OSB dışında açılan hususi mesleki ve teknik Anadolu liselerine de taşıdıklarını dile getiren Şamlıoğlu, bu okulları da bu öğretim yılının başında eğitim ve öğretim desteği kapsamına aldıklarını söyledi.

Şamlıoğlu, OSB içinde açılan hususi mesleki ve teknik eğitim okullarına verilen eğitim ve öğretim desteğinin başladığı 2012-2013 öğretim yılında bin 130 öğrenciye, 2013-2014 öğretim yılında 4 bin 165 öğrenciye, 2014-2015 öğretim yılında 9 bin 576 öğrenciye, 2015-2016 öğretim yılında 16 bin 364 öğrenciye, 2016-2017 öğretim yılında 20 bin 905 öğrenciye ve tekrar 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilk kere olmak üzere OSB dışında açılan hususi mesleki ve teknik eğitim okullarında okuyan bin 125 öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verdiklerini aktardı.

Tebliğe göre, OSB içinde açılan hususi mesleki ve teknik Anadolu liselerinde geçen sene 15 alana destek verildiğine işaret eden Şamlıoğlu, bu sene ise 20 alanda destek verileceğini, OSB dışında açılan liselerde var 26 alana 9 alanın daha eklendiği bilgisini verdi.

Veliler için rehber yayınlanacak

OSB dışında denizcilik alanı, gemi yapımı, inşaat teknolojisi, kuyumculuk teknolojisi, metalurji teknolojisi, raylı sistemler teknolojisi, seramik cam teknolojisi, tasarım teknolojisi, tayyare bakım alanı; OSB içinde ise bilişim teknolojisi, metalurji teknolojisi, ziraat teknolojileri, tasarım teknolojisi, seramik cam teknolojisinin ilk kere bu sene destek verilecek alanlar arasında bulunduğunu aktaran Şamlıoğlu, şunları kaydetti:

“Eğitim ve öğretim desteğine başvurmak isteyen veliler için önümüzdeki hafta Bakanlığın internet sitesinde önceki yıllarda olduğu gibi Başvuru ve Yerleştirme e-Kılavuzu yayımlanacak. Velilerin mağdur olmamaları adına yayımlanacak kılavuzda belirtilecek takvime müsait devinim etmeleri gerekiyor. OSB içinde veya dışında açılan hususi mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ise öğretim yılının başlamasından en geç 30 gün içerisinde okula kaydının veya naklinin yapılmış olması, destekten yararlanmak için yeterli kabul ediliyor. Bu okullar için ayrıca bir yerleştirme işlemi yapılmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.