Teknoloji

Online alışveriş odağını artıran Walmart, mağaza içine gel-al kuleleri inşa ediyor

Walmart online alışveriş alanında laf sahibi olmak için yenilikler yapmaya devam ediyor. Daha evvel paylaştığımız robotik manav hizmetinde olduğu gibi tekrar mağaza sayısını bir avantaja dönüştürmeye çalışan Walmart bu kere mağaza içine dev kuleler inşa ediyor.

Müşterilerin online siparişlerini gelip alabileceği dev kioskları mağaza içerisine inşa eden Walmart, bu çalışmaya Arkansas Bentonville’deki bir Walmart mağazasında geçen sene başlamış ve görünüşe göre başarılı sonuçlar elde edilmiş. Bu uygulama önümüzdeki günlerde Arizona, Oklahoma, Alabama, Georgia ve Virginia’da bulunan onlarca şehirde bir düzineden fazla markette hayata geçecek.

Walmart’ın “Pickup Towers” dediği kiosklar yaklaşık 5m yüksekliğe ve 2.5m genişliğe sahip ve online alışveriş sonrası size verilen barkod ile çalışıyor. Siparişi almaya gelen alıcı barkodu kioska okutuyor ve yaklaşık 45 saniye içerisinde siparişler teslim alınmaya amade şekilde önüne geliyor.

Birçok alıcı şimdiden bu hizmetten oldukça memnun kalmış görünüyor çünkü çalışanları ilk olarak beklemek ve onların siparişleri hazırlayıp size teslim etmesini beklemek oldukça can sıkıcı. Ayrıca Walmart girişinde bekleyen emniyet görevlisine fişi göstermek ve poşetlerinizi denetim etmesini beklemek oldukça can sıkıcı bir şey.

Girişe konumlandırılan bu kule sayesinde ne mağaza çalışanını beklemeniz gerekiyor ne de emniyet görevlisine fişinizi göstermeniz gerekiyor. Her şey oldukça “insansız” ve hızlı. Her ne kadar fazla yer kaplıyor gibi görünse de Walmart’ın ürünleri yerleştirme konusundaki başarı ve deneyimi, bu ürünün içinde de faydasını göstermiştir.

Walmart’ın e-ticaret alanında aka oyunculardan biri olmaya çalışması ve Amazon’un Whole Foods’u harika bir fiyata satın almasını düşünecek olursak 2017 yılının son çeyreği “market alışverişi” alanında ağırbaşlı hamlelere sahne olacak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.