İnternet

Mozilla’dan Snapchat Benzeri Dosya Paylaşımı Uygulaması

Mozilla’nın yeni uygulamaya koyduğu web sitesi, birinden diğerine dosya göndermeyi oldukça kolaylaştırıyor. ‘Send’ adı verilen site, esas olarak Snapchat’in dosya paylaşımı ile aynı: Bir kez paylaşılan dosya, daha sonra yok oluyor.

Her ne kadar çalıntı gibi görünse de bu özellik, sitenin amacına vurgu yapıyor. Site, büyük bir kitlenin uzun süreli ev sahipliği ya da dağıtım yapmak için değil, iki şahıs arasında hızlı ve özel dosya paylaşımını mümkün kılmak üzere tasarlanmış.

Dosyalar şifreleniyor ve bir yüklemeden sonra ya da 24 saat geçince siliniyor

AirDrop gibi bulut ve mahalli sunucu hizmetleri dosya paylaşımını daha öncekinden çok daha basit hale getirmiş olsalar da, birilerine dosya göndermek hala can sıkıcı olabiliyor. E-posta mesajlarına eklenecek dosya boyutları 20MB gibi rakamlarla sınırlandırılıyor. Bununla beraber Dropbox gibi bir depolama servisine bir şeyler yükleyebiliyor olsanız da, daha önce indirilip indirilmediğine dair herhangi bir belirti olmadığı için, silip silmemekte kararsız kalırız ve orada öylece durur.

‘Send’ özelliği tüm bu sorunları aşıyor. 1GB’a kadar dosya yüklenebiliyor ve siteye dosyayı yükledikten sonra indirme bağlantısı veriyor. Bu link, aradan 24 saat geçince ya da bir kez indirilince siliniyor. Bu nedenle ilgili kişinin ihmalkarlığı ağırbaşlı anlamda bir mesele olabilir. Aynı zamanda siteye yüklenen dosyalar şifrelendikleri için Mozilla’nın söylediğine göre site, şifrelenen bu dosyaların içeriğine bakamıyor.

Mozilla ‘Send’ özelliğini şimdilik deneysel olarak sınıflandırıyor. Bu nedenle site, uzun süreli olarak hizmette olmayabilir. Fakat göründüğü kadarıyla şu an itibariyle faydalı.

Bu tip hizmetler umumi itibariyle piyasada var olmakla birlikte, dosyaların şifrelenerek yükleniyor olmaları bir avantaj olarak görülebilir. Bunun yanında tek kullanımlık olması da karmaşayı önleyecektir. Fakat tekrar de işlerini özen ile yapmak gibi alışkanlığı olmayan kişiler için çok da kullanışlı olmayacağı aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.