Teknoloji

MIT’nin 10 bin dolarlık robot mobilyası küçük evleri düzenliyor

Birkaç sene evvel MIT’nin tasarladığı 10 bin dolar eder etiketine sahip mobilya, tek bir düğme ile kendi kendini dönüştürebiliyor. Eskiden sadece test aşamasında olan bu robotik mobilya artık “Ori Systems” adı altında ön siparişe açıldı. Ancak ne yazık ki bu ön sipariş sadece aka ölçekli inşaat firmaları tarafından verilebiliyor.

Orijinalinde CityHome ismi verilen Ori, geniş aka bir dolaba benzeyen ve küçük evler için yapılmış bir ünite.

İlk olarak Airbnb evlerinde denendi

İlk başta el hareketlerine tepki verecek şekilde tasarlanan prototipler, Airbnb evleri kiralanarak test edilmiş. Ancak ilk baştaki yapıda bir mesele çıkmış olmalı ki;  Ori şu anda düğmeleri olan bir denetim ara yüzüne sahip. Böylece yatağı ünitenin içine yerleştirmek ya da öbür taraftaki çalışma masasına yer açmak istediğinizde o düğmeleri kullanabiliyorsunuz. Eğer bunu yapmak için ayağa kalkmak istemiyorsanız Ori’yle birlikte gelen uygulama sayesinde Alexa üzerinden sesli komutlar verebilirsiniz. Yatağım hazırlansın dediğinizde yatağınızın amade olması veya toplanması, kulağa güzel geliyor değil mi?

Bunca özellikten sonra Ori’yi bir an evvel denemek isteyenler ise ufak bir düş kırıklığı yaşıyor. Ne yazık ki Ori’nin süper konforunu bulunduğunuz evde yaşamanız olası değil. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Ori ABD’de aka ölçekli inşaat firmaları için ön siparişe açıldı.

Teknolojinin son hızla ilerlediği günümüzde, robotların iş gücüne dönüşmeye başladığı konuşulurken, akıllı ev sistemleri ve ufak evler için üretilen hususi mobilyalarda dahi yansıyan robotik özellikler bize tek bir şey söylüyor. Yıllardır “gelecek” diye konumlandırdığımız hayatları yaşamaya başladık bile. Filmlerde gördüğümüz “gelecek” bir kaç sene içinde hayatımızın tam da içinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir