İnternet

Milyonlarca Kişiyi Kahredecek Karar: YouTube-MP3 Kapatılıyor

YouTube-MP3.org, ücretsiz ama illegal sunduğu hizmet ile her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir web sitesi. Çalışma mantığını siteye girenler bilirler, ama bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. YouTube’a giriyorsunuz, istediğiniz klibin URL’sini sitedeki abes alana yapıştırıyorsunuz ve ‘videoyu dönüştür’ diyorsunuz. Hepsi bu kadar. Bu işlemin ardından indirme URL’sine tıklıyorsunuz ve böylelikle şarkının klibini MP3 formatında indirmiş oluyorsunuz.

YouTube Yıllar Sonra Logosunda Değişiklik Yaptı!

İşte bizim açımızdan sonra radde pratik ve de iş gören bir site olmasına karşın YouTube-MP3, şarkıların sahipleri ve bazı müzik şirketleri tarafından yıllardır mahkemelerde dava konusu olmuştu. Geçtiğimiz sene başlayan ve birkaç gün öncesine kadar devam eden mahkeme sonuçlandı. Buna göre YouTube-MP3’ün kurucusu Philip Mateasanz ile RIAA (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) yapılan pakt sonucu sitenin saha adı RIAA’ya devredilecek. Devir işleminin ardından telif haklarını ihlal eden sitenin tüm servisi sonlandırılacak. Mahkemenin ardından her iki tarafın karşılıklı uzlaşmayı ve kurucu Philip Mateasanz’ın bir miktar ödeme yapmayı kabul ettiği bildirildi. 

Site şu an hala kullanılabilir durumda, ama yakın bir vakit sonra tüm yetkilerin RIAA’ya devredileceğini ve yüksek ihtimalle de sitenin diğer bir URL’ye yönlendirilebileceğini söyleyebilirim. Zira günde milyonlarca ziyaretçisi bulunan bir siteyi tamamıyla kapatmanın pek us karı olacağını düşünmüyorum.

Torrent sitelerinin bir bir kapatılması haberlerinin ardından YouTube-MP3.org’un da kapatılacak olması, telif haklarına verilen önemin ne denli ciddiyet kazandığını daha da iyi anlamamızı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.