Haber

‘Memleketi türlü türlü sıkıntılara sokmaya çalıştılar ama başaramadılar’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Memleketi türlü türlü sıkıntılara sokmaya çalıştılar ama başaramadılar. Çünkü kuvvetli bir demokrasi irademiz var Türkiye’de. Bundan vazgeçmiyoruz. Milletin kararına ve iradesine güveniyoruz.” dedi.

Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Yüksekova programları kapsamında, Gençlik ve Spor Merkezi’nin açılış töreninin ardından Şehir Stadyumu’na geçti.

Yapılan spor sahalarını ve tesisleri inceleyerek Yüksekova Belediyespor bünyesindeki sporcularla sohbet eden bakanlar, top sektirerek penaltı atışı da yaptı.

Daha sonra 2014’te terör örgütü tarafından yakılan spor salonu alanında incelemelerde bulunarak yeni yapılacak kompleks hakkında yetkililerden bilgi saha Soylu ve Bak, ardında da AK Parti Yüksekova İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Soylu, bir takım temaslarda bulunmak, Hakkarililerle, Yüksekovalılarla hasbihal etmek için geldiklerini belirterek, kendilerine gösterilen sıcak alaka ve samimiyete teşekkür etti.

Soylu, birbirlerine olan samimiyetlerini, içtenliklerini fazla daha iyi noktalara taşımak zorunda olduklarını anlatım ederek, teşkilatlar olarak görevlerini tam anlamıyla yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Milletin kararına ve iradesine güveniyoruz”

Süleyman Soylu, 2019’a, fazla mühim bir hedefe doğru ilerlediklerini ve bu sürece amade olmaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Siyasetiyle, ticaretiyle, eğitimiyle, teşkilatlarıyla, belediyeleriyle, 2019’a öyle bir koşuya başlamalıyız ki tüm dünya peşimizden koşsa bize yetişememesi gerekir. Bunu da sivil ve siyasal iradenizle sağlamalısınız. Memleketi türlü türlü sıkıntılara sokmaya çalıştılar ama başaramadılar. Çünkü kuvvetli bir demokrasi irademiz var Türkiye’de. Bundan vazgeçmiyoruz. Milletin kararına ve iradesine güveniyoruz. Özellikle milletin iradesi tarihinden, değerlerinden, inançlarından, demokrasiden zor alıyor. O nedenle 15 Temmuz’u, 6-7 Ekim’i, 17-25’i, Gezi olaylarını yaptılar ne oldu? Bunların hepsinin neşet ettiği, planlandığı, koordine edildiği, düğmesine basıdığı yer aynıdır. Ayrı bir yer değildir. Bunlar birliğimize, yükselmemize, çocuklarımızın yarına umutla bakabilmesine, akşam evimizde huzurlu oturmamıza karşılar. İstemiyorlar Hakkari’de, Yüksekova’da fabrikalar, fakülteler, yüksekokullar olsun. Sürekli başımızı bir dertle meşgul etmek istiyorlar.”

Türkiye’nin ilerlemesini istemeyenlere karşı belirledikleri istikamette yürümeye devam edeceklerini, Türkiye’nin istikametinden ayrılmaması gereken bir vakit dilimi içinde olduklarını söyleyen Soylu, 15 yıldır Türkiye’yi yönetim ettiklerini ve oy oranlarının yüzde 50 olduğuna dikkati çekti.

“Yeni bir sözleşmenin altına imza atmalıyız”

Yakılan spor salonunu ve bunun yanında yaptıkları kültür merkezini, evleri, sıcak asfaltları, okulları herkesin gördüğünü kaydeden Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Demek ki herkesin usta olduğu işler var. Birilerinin usta olduğu iş inşa etmektir, millete hizmet etmek, gönül yapmaktır, birilerinin usta olduğu iş de inşa edileni tarumar etmek, yakıp yıkmak, gönül yıkmaktır. Allah bizi gönül kırgınlığı oluşturmaktan ırak eylesin. Yükekovalılardan, parti teşkilatlarımızdan isteğimiz şudur; 15 yıldır sürdürdüğümüz süreçle ilişkili olarak yeni bir sözleşmenin altına imza atmalıyız. Millet bizden bunu bekliyor. Şimdi yapmamız gereken her şeyi bir kenara bırakarak, 2019’a kadar fazla çalışmaktır. Yüksekova’ya, Hakkari’ye, Türkiye’ye yapmamız gereken fazla şey var. Birbirimizle istişare ederek, omuz omuza vererek, kol kola olarak Yüksekova’da hakikaten demokrasinin ve ulusal iradenin gereğini yerine getirme konusundaki hedefimize ulaşalım. Cesaretinizi biliyorum. Bu konuda bugüne kadar art adım atmayan halinizi biliyorum. Huzurun, sükunun fazla iyi olduğu durumdayız. Karşımızda terör örgütünün milleti bastırarak bizden uzaklaştıracağı bir süreç laf konusu değil. Biz millete gitmeliyiz. ‘Çocuklarımızın geleceğine ait hepimiz aydınlık yarınlar oluşturabiliriz’ demeliyiz. ‘Birbirimizle birlik içinde olmalıyız’ demeliyiz.”

Görevlendirme yapılan belediye hizmetleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Soylu, kaynaklarla sıcak asfaltların yapılabildiğini, kanalizasyon sistemlerinin tamamlanabildiğini, su konusunda fazla iyi adımların atılabildiğini herkesin gördüğünü aktardı.

Süleyman Soylu, bundan sonra üst yapıya geçtiklerinde çocuk parklarıyla ilgili fazla mühim gelişmelerin olacağını, çocukların cıvıl cıvıl parklarda oyunlar oynacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bunların (eski belediyeden terör örgütüne nakit aktarılması) hepsi koropsiyondur, yolsuzluktur, vatandaşın parası vatandaşa hizmete gitmelidir, yeganesi budur. Bu yolsuzluğa burada son verdik. Şimdi yepyeni süreç olacak, hizmet. Milletin emrinde olmak bizim en mühim şiarımızdır. Bu konuda bilhassa teşkilatımıza fazla vazife düşüyor. İyi niyetimizle, samimiyetimizle Cenabı Allah’a teslimiz. Bu memleketin üzerine oynanan oyunları bertaraf etmek, yıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Her kurduğumuz evin yıkılmasını, kurduğumuz sevginin dağıtılmasını istemiyoruz. Bunu hep beraber sağlayacağız. Referandumda iyi bir sonuç aldınız. Daha iyi yere geleceğiz. Bugün biz koltuklardayız, yarın diğer bir arkadaşımız gelecek. Ama ayrıldığımız vakit Allah’a döneceğim ve diyeceğim ki ‘Biz sana yöneldik ve doğru işler yapmaya çalıştık’. Bu kadar net. Burada ortaya koyacağımız süreci beraber götüreceğiz. İyi noktadayız, daha iyi noktaya geleceğiz.”

“AK Parti ülkeye hizmet ederek bugünlere geldi”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise teşkilatların “birlik, kardeşlik, beraber dava için hedefe yürümek” demek olduğunu, bu amaçla ilçe teşkilatıyla bir araya gelmek istediğini söyledi.

Kurucu liderleri Recep Tayyip Erdoğan ile ülkenin sorunlarını çözerek bu günlere geldiklerini vurgulayan Bak, şöyle konuştu:

“15 yıldır AK Parti ülkeye hizmet ederek bugünlere geldi. Gittiğimiz her yerde teşkilatlarımızı ziyaret ediyor, teşkilatlarımızla dertleşiyor, sorunlarını dinliyoruz. 2014’te yakılan yıkılan spor salonunu gördük. Onu yeniden Yüksekova’nın güzel insanlarına daha aka kompleks olarak kazandıracağız. Orasını daha mükemmel yapacağız. Yüksekova’nın insanları daha aka hizmetlere layık. Spor ortak bir dil. Biz sporun bu ülkenin gençleri için ortak bir dil olmasını ve ülkemizi uluslararası şampiyonalarda temsil edecek gençlerin buralarda yetişmesini istek ediyoruz. Çok yakında yine Hakkari’deki spor kompleksimizin açılışını yapacağız. Teşkilatımızla beraber yürümekten, onlarla hedefe koşmaktan gurur duyuyoruz. Teşkilatımızdaki herkese teşekkür ediyoruz. Bugün Bakanımız Süleyman Soylu ile keyifli bir gün geçirdik gençlerimizle birlikte.”

Soylu ve Bak, daha sonra ilçe merkezinde esnafı ziyaret ederek, vatandaşlarla çay içtikten sonra kentten ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.