Eğitim

KYK yurt başvuruları ağustosta başlayacak

KYK’dan yapılan açıklamaya göre, memleket geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) yekün 748 yurtla, 600 binden çok üniversiteli gence ev sahipliği yapan kurum, bu yılki vatan başvurularını ağustos ayında alacak.

Öğrencilerin başvuruları “e-devlet”te yer saha tahsil bilgilerine göre değerlendirilecek.

Bu nedenle öğrencilerin müracaat sırasında herhangi bir mesele yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girip, okul/bölüm bilgilerini denetim etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin talebe işleri bürolarıyla görüşerek düzelttirmeleri gerekecek. Hatalı ya da noksan tahsil bilgisiyle vatan başvurusu yapılamayacak.

Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek.

Öğrencilerin müracaat sırasındaki kodlama hatalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan KYK, geçen sene kısmi olarak uyguladığı sistemi bu sene tam olarak hayata geçirecek.

Buna göre, öğrencilerin mektep bilgileri, YÖK’ün sistemi üzerinden alınacak. Uygulama sayesinde öğrencilerin müracaat esnasında yanlış işaretleme yaparak, mağdur olması engellenecek.

Ayrıca başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için, e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimlikleri ile PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları veya öbür e-devlet’e giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Öğrenciler, yurtlara müracaat tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her çeşit bilgiye kurumun resmi internet adresi “yurtkur.gsb.gov.tr”den ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.