Haber

‘Kurban fiyatları geçen yıldan farklı olmayacak’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, lüzumlu çalışmaları yaptıklarını, üreticinin, esnafın, tüketicinin Kurban Bayramı’nı rahat geçireceğine inandıklarını belirterek, kurbanlık fiyatlarının geçen yılın üzerinde olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Fakıbaba, Tekirdağ Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, yıllardan sonra ilk kere Trakya’ya geldiğini kaydederek, memur olarak ilk vazife yerinin Edirne-Enez olduğunu, 1977’de sıhhat ocağına tayin edildiğini aktardı.

Trakya’yı fazla sevdiğini, buranın insanını fazla beğendiğini dile getiren Fakıbaba, bakan olarak ilk gezisini buraya yapmaktan aka gurur duyduğunu anlatı.

Fakıbaba, “Trakya, insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla mükemmel bir yer. Dünyanın en mühim tüketici merkezlerinden olan İstanbul’a fazla yakın. Trakya’nın toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar mühim olduğunu biliyorum. Burada olmaktan fazla mutluyum.” diye konuştu.

Kurbanlık ithalatı ve et fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine Fakıbaba, şu ifadeleri kullandı:

“Arkadaşlarımızla beraber yaklaşık 11-12 gün oldu emin olun sabah-akşam demeden gece-gündüz çalışıyoruz. Buradaki amacımız; hem üreticimizi hem esnafımızı hem tüketicimizi korumaktır. Onları en iyi şekilde, elimizden geldiğince mesut etmek çabası içerisindeyiz. Amacımız budur. Çalışmalarımızı yaptık, bayramı rahat geçireceğimize inanıyoruz. Bayram sonrası için çalışmalarımız var.”

“Herkes rahat olsun”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, günlük olaylarla değil de geleceğe yönelik çalıştıklarını, hayvan ithalatının, sebze ve meyve ithalatının ne vakit biteceği gibi sorunların daha mühim olduğunu vurguladı.

Günlük sorunlara çalıştıkları kadar geleceğe yönelik de çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Fakıbaba, “Üreticimiz de esnafımız da hayvan yetiştiricimiz de dışalım yapan arkadaşlar da rahat olsunlar. Amacımız sadece Allah rızası için halkımızı mesut etmektir.” dedi.

Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine, geçen yıl kurban fiyatlarının ne kadar olduğunu sordu.

Çevredekilerin, “Küçükbaşlar 900 TL ile bin 200 TL arası” demesi üzerine Fakıbaba, “Bu yıl onun üzerinde olacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.

“İsrafı mutlaka önlemeliyiz”

Fakıbaba, “yemeklerdeki porsiyonların küçültülmesi ve kalan gıdaların dağıtılması”na ilişkin bir söylemi olduğunun hatırlatılması üzerine, israfa karşı olduğunu, israf edenin iflas edeceğini bildirdi.

“Mutlaka ve mutlaka memleket olarak israfın karşısında olmalıyız” diyen Fakıbaba, kişilerin aş yerken 1,5 porsiyon da yiyebileceğini, buna karışmadığını kaydederek, ancak bilhassa restoranlarda porsiyonların fazla aka olduğunu, buralarda yarım porsiyonlarla başlanabileceğini anlattı.

Fakıbaba lüks mekanlardaki porsiyonların küçülmesinin sıhhat açısından da mühim olduğunu dile getirerek, “Lüks yerlerdeki porsiyonları küçültmek zorundayız. Bunun için arkadaşlarımızla lüzumlu çalışmaları yapıyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir