İnternet

Kırılmadık Enstrüman Bırakmayan Robot Müzik Grubu!

Robotlar sadece belirli işleri yapmak için tasarlanmazlar. En azından gelecekte robotların senaryosunu yazdığı filmleri izleyecek olmak, artık şaşırtan bir havadis, bilgi, salık değil. Suni zeka ve öğrenen makine teknoljileri hayatımıza girdikçe biz de hayattan kopuyoruz.

Yeni Zelandalı müzisyen Nigel Stanford ise son çalışmasını bu görüşler üzerine yapmış. Bir dizi enstrüman üzerinde mükemmel bir performans sergileyen robotların yer aldığı video, YouTube’da izlenme rekorları kırıyor.

Stanford, yakın zamanda çıkartacağı albümü Automatica – Robots vs. Music’ten bir parça olduğunu söylüyor. Tüm albümün günlük insan faaliyetlerinde gittikçe daha çok yer saha suni zekaları ve robotları eleştirdiğini dile getiriyor. Kendisi daha önce Cymatics – Science vs. Music albümü ile ilginç ve emek dolu bir çalışmaya daha imza atmıştı.

Endüstriyel robot sistemleri üreticisi Kuka’nın  ürettiği çeşitli robotlar klip esnasında davul, piyano ve gitar çalmak için programlanmış olmanın yanı sıra, DJ olup doğaçlama işler bile yapıyorlar. Stanford’un bu klip için bir ay boyunca robotlarla birlikte çalıştığı söyleniyor. 

Sadece müziğin değil, doğaçlama sahne şovlarının da robotlar tarafından yapıldığı mükemmel klibi aşağıdan izleyebilirsiniz:

2013 yılında Tokyo Üniversitesi bünyesinde çalışan bir araştırmacının yapmış olduğu altı kollu bir davulcu, 78 parmaklı bir gitarist bulunduğu robot müzik grubu da kendi albümünü çıkartmıştı. Yakın zamanda ise suni zeka yazılımının oluşturduğu bir senaryo ile film çekileceğinin haberini almıştık. Uzmanlar insanlar için hayati önem taşıyan işleri, suni zekalara ve öğrenen yazılımlara devretmenin korkutucu sonuçlar doğuracağını öngörüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.