Teknoloji

Kanada küresel yetenek stratejisiyle Deep Mind’ı tavladı

Yapay zekâ alanında dünyanın en fazla ses getiren girişimi olan Deep Mind, ilk vatan dışı açılımını Kanada’ya yapıyor. Google tarafından satın alındıktan sonra bile Londra’dan ayrılmayan Deep Mind ekibinin Kanada ekibi Alberta Üniversitesi içinde konumlandırılacak.

Deep Mind’ın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre şirketin Edmonton’daki araştırma ekibine Alberta Üniversitesi’nin 3 profesörü (Rich Sutton, Michael Bowling ve Patrick Pilarski) öncülük edecek. Bu isimler Deep Mind’ın ilk danışmanları arasında yer aldığı için şirketin UAlberta Üniversitesi ile ilişkileri de 2010 yılına kadar uzanıyor. Şimdiye kadar Alberta Üniversitesi mezunlarını işe saha ve Kanada’nın bu alandaki tecrübesine güvenen şirket, artık bu ilişkiyi bir ileri seviyeye taşıyor.

Bu adım Deep Mind’ın yurtdışındaki ilk adımı olsa da üniversite işbirlikleri anlamınada bir ilk değil. University College London (UCL) ile eş şekilde çalışan Deep Mind, UAlberta Üniversitesi’nde kurulan ekibi de UCL’deki operasyonunun bir devamı olarak görüyor. Deep Mind’ın kurucu ortağı ve CEO’su Demis Hassabis, Edmonton’da yeni bilimsel devrimler/atılımlar yapmak için heyecan duyduklarını belirtiyor. Bu araştırma merkezine finansal kaynak ayıracaklarını da ekliyor.

Kanada’nın suni zekâ ilgisi

Bu noktada Deep Mind’ın Kanada’ya olan ilgisinin karşılıksız olmadığını da söylemekte yarar var. Zira hem Edmonton Belediye Başkanı Don Iveson hem de Kanada’nın genç başbakanı Justin Trudeau, Deep Mind’ın bu adımını memnuniyetle karşılıyor ve Hassabis’in heyecanını paylaşıyor. Üstelik Kanada’nın bu ilgisi sadece Deep Mind ile sınırlı değil. Üst düzey yeteneklere kucak açmak konusunda iddialı bir memleket olmak isteyen Kanada, Global Skills Strategy adlı hususi bir vize ile yetenekli göçmenleri ülkesine çağrı ediyor. Daha evvel atılan Go North adımı ise bilhassa ABD Başkanı Donald Trump’ın son adımlarından rahatsız olan kişiler için başlatılan bir kabiliyet devşirme programı. Silikon Vadisi yeteneklerini Kuzeye yani Kanada’ya çağrı eden bu program, ABD’nin H-1B vizesine sahip olan kişileri cezbetmeyi hedefliyor.

Kanada’nın suni zekâ konusuna hususi bir ilgisi olduğu da ayrıca altı çizilmesi gereken bir gerçek. Sadece Edmonton değil, Toronto da ‘Kanada Mafyası‘ adıyla anılan başarılı suni zekâ araştırmacıları çıkaran bir kent ve Kanada’nın yapay zekâ araştırmaları konusunda Silikon Vadisi’ni de besleyen bir memleket olduğundan bahsediliyor. Kanada Maliye Bakanlığı’nın suni zekâ araştırmaları için 100 milyon dolarlık bir fon ayırması ise işin bir diğer etkileyici boyutu.

Özetle teknoloji geliştirme konusunda milliyetçilikten ziyade kabiliyet transferinin daha aka bir gerçek olduğunu bir kez daha görüyoruz. Kanada’nın da bugün attığı adımlarla gelecekte daha etkili bir memleket olabileceğini pekala söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.