Teknoloji

Juno, Jüpiter’deki ‘sır’ için uçtu

NASA’nın feza aracı Juno, Juno, Jüpiter’in kutup yörüngesinde bir sene evvel başladığı keşif faaliyetine devam ediyor.

Amerikan Havacılık ve Feza Dairesinin (NASA) feza aracı Juno, Jüpiter’de yüzyıllardır devam ettiği belirtilen antisiklonik fırtına “Büyük Kırmızı Leke”nin sırrını çözmek amacıyla gezegene yakın uçuş gerçekleştirdi.

“ÖNEMLİ BİR ADIM”

Juno, Jüpiter’in kutup yörüngesinde bir sene evvel başladığı keşif faaliyetine devam ediyor. Voyager ve Galileo feza araçlarına göre çok daha çok Jüpiter’e yaklaşan Juno, bu gezegende 16 bin kilometre genişliğindeki fırtınanın nedenini anlama konusunda “önemli bir adım” olarak nitelenen uçuşunu tamamladı.

BULUTLARIN 9 KİLOMETRE ÜSTÜNDEN GEÇEREK VERİ TOPLADI

Juno, dışındaki 8 veri toplama aracı aleni şekilde Aka Kırmızı Leke’nin bulutlarının yaklaşık 9 bin kilometre üstünden geçerek veri topladı. Bu sırada Juno’nun bütün veri araçlarının yanı dizi kamerası JunoCam’ın uçuş sırasında aleni olduğu belirtildi.

FIRTINAYI 1830’DAN BU YANA İNSANLIĞIN TAKİBİNDE

San Antonio’daki Southwest Araştırma Enstitüsü Juno Başaraştırmacısı Scott Bolton, daha evvel yaptığı basın açıklamasında, “Bu devasa fırtına yüzyıllar boyu güneş sisteminin en aka gezegeninde şiddetle esti. Şimdi Juno ve onun ilim araçları bu devasa fırtınanın nasıl oluştuğunu anlamak, köklerinin derinliğini görmek ve bunu hususi yapanın ne olduğunu öğrenmek için dalış yapacak.” ifadesini kullanmıştı.

NASA’ya göre yaklaşık 350 yıldır şiddetle esen gazlı Aka Kırmızı Leke, 1830’dan bu yana insanlar tarafından izleniyor.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } function videoYonlendir(id){ window.open(“http://videonuz.ensonhaber.com/y/” id); }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.