Spor

İstanbul Başakşehir’den forma çıkartma açıklaması

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü, Süper Lig’in 5. haftasında oynanan Medipol Başakşehir-Trabzonspor karşılaşmasında tribünde üzerinde Trabzonspor forması olan iki çocuk taraftarın formalarının çıkartılması olayıyla ilgili olarak emniyet şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdıklarını açıkladı.

Turuncu-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanan maç öncesi tribünde yaşanan olayla ilgili görüntülerin incelendiği ve hususi emniyet şirketinin savunmasının alındığı bildirildi.

Açıklamada, olayla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Güvenlik şirketimizin elemanları, Başakşehir tribününe gelerek maç seyretmek isteyen ve üzerinde Trabzonspor forması olan bütün misafirlerimizi, tribünde herhangi bir mesele ve kargaşa yaşamamaları adına kendilerine ayrılan taraftar tribünlerine sevk etmiş, ama yaşları ufak olması ve ailelerinin yanında olmaları sebebiyle 2 ufak taraftarın Başakşehir tribününde kalmalarına ruhsat vermiş ancak maçın başlamasına fazla az süre kala heyecanı artan maç atmosferi sebebiyle çocukların güvenliği ve ailenin huzuru için çocukların üzerindeki formaların da çıkarılması gerekliliğini kendi iradeleriyle karar vermiş ve anlık inisiyatif kullanmışlardır.”

Yaşanan olayın kendileri tarafından da kınandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Sosyal medyaya yansıyan görüntüler baz alındığında, ilk refleks olarak başta resmi hesabımız ve idare kurulu üyelerimiz olmak üzere, laf konusu emniyet şirketini ve çocuklara yönelik böyle bir davranışı kınadık.” denildi.

Tribünlerde bilhassa çocuklara karşı fazla dikkatli davranılması gerektiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bu sabah itibarıyla bütün detayları incelediğimizde birçok şeyi net olarak görebiliyoruz ve emniyet şirketimize art bildirimimizi yaptık. Kendilerinden, tarz ve iletişim konusunda mutlaka daha yüksek standartlar beklediğimizi, kulüp yöneticilerimizin bilgisi olmadan anlık inisiyatifler kullanılmaması gerekliliğini, bilhassa çocuklara yönelik aksiyonlarında futbol sevgisini ya da kişisel psikolojilerine ziyan verebilecek her türlü söylem ve direktiflerinde fazla dikkatli olunması gerekliliğini belirterek iş akdini sonlandırdık.”

Medipol Başakşehir-Trabzonspor karşılaşmasında taraftarların yan yana ve saygılı bir şekilde maç izlediğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu detaylı incelemelerimizde, aynı zamanda ekte görüntülerini kamuoyu ile paylaştığımız bir diğer gerçeği daha ayrım ettik. Birçok tribünde, her iki takımın taraftarları beraber maç seyredip, karşılıklı atılan yekün 4 golde de birbirlerine saygılı ama coşkulu bir mutluluk gösterisini hiçbir taşkınlığa neden vermeden yaşadıklarını her hafta olduğu gibi bu hafta da gördük. Başakşehir maçlarına düzenli olarak gelen bir fazla Trabzonspor taraftarının da teyit edeceği üzere Başakşehir stadının kapıları her vakit herkese açıktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.