Teknoloji

İsrail ordusunda robot desteği 

İsrail Ordusu harp alanına ekipman taşımak için lama yerine robot kullanacak.İlişkili Haberler

  • En gerçekçi robot
  • Robotlar da hissedecek (Dokunma hissine sahip ten üretildi)
  • Dünya Kupası bu robota emanet

İsrail ordusu piyade birlikleri, daha evvel lamaların taşıdığı bir takım ekipmanları taşıması için Eylül ayında deneysel olarak robotlar kullanmaya başlayacak.

İsrail Savunma Güçleri’nin şu anda bu robotları silahlandırmak gibi bir planı yok, ancak daha sonraki bir aşamada bu da gerçekleşebilir. 

Piyade robotları olarak bilinen yeni robotlar İsrail’de üretiliyor ve 500 kilograma kadar su, gıda, mühimmat vs. taşıyabiliyorlar ve yaralı askerleri harp bölgesinden tahliye etmek için de kullanılabiliyor. 

İsrail Savunma Güçleri, yeni robotların engebeli arazide çalışacağı ve uzaktan denetim edileceğini iddia ediyor. Gelecekte bu robotların müstakil olarak da dolaşabileceği umuluyor. Saatte 5-10 kilometre hızla seyahat edebilen bu robotların hızı askerlere uyacak şekilde ayarlanabiliyor. Robotlar, şarj edilmeden sekiz saat çalışabilen piller içermekte. 

Lamalar, İkinci Lübnan Savaşı’da dahil olmak üzere, bir sürü alanda ekipman taşımak için kullanılıyordu. Ancak ilerleyen yıllarda, askerlerin hızını yavaşlattıklarına dair gelen şikayetlerden ötürü lama kullanımına son verilmişti. 

Robotik hamallar tabur ve alay egzersizlerine katıldı bile. Bu konularla ilgilenen bir teknoloji birimindeki subay, “Denemelere göre piyade birliklerinde konuşlandırılacak olan robotların yeteneklerini inceleyeceğiz” dedi. 

Robotlar, zorlu ve dik yüzeylerde, onları eğimle dengeleyecek askerlerden yardım almaya zorunlu kalacak. Subay, “Eğer robotlar bir noktada sıkışırsa, geride bırakılabilecekler” diye ekledi. Subayın yaptığı açıklamaya göre, İsrail Savunma Güçleri’nin şu anda robotlara silah monte etme niyeti yok, ancak bu da gelecekte gerçekleşebilir. 

İsrail Savunma Güçleri, Gazze bölgesinde aralarında insansız hava araçları, ufak deniz araçları ve yer araçlarının da bulunduğu bir fazla uzaktan kumandalı vasıta kullanıyor. 

Ordu son zamanlarda, civardaki bir savunma odasındaki askerler tarafından denetim edilen silahlı koruma araçlarını sınırlarda kullanmaya başladı. 

Gazze sınırında, saat kulelerinin üstünde uzaktaki bir gözlemci tarafından kumanda edilen silahlarda bulunuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.