İnternet

Irma Kasırgası, Karayip Adalarının Tüm Coğrafyası Değişti!

300 kilometrelik hızından ötürü 5. derecede yıkıcı fırtına olarak kategorilendirilen Irma, Karayip Adalarının üzerinden geçip, ABD’nin Florida eyaletine doğru ilerledi ve bugüne kadar resmi rakamlara göre 33 can aldı. Aynı zamanda aralarında Türklerin de bulunduğu binlerce mahsur kalmış insan var.

Dünyaca ünlü turizm cenneti Karayipler, kasırganın en katı rüzgarlara sahip olduğu anlarda eline düştü. Fırtına sırasında uydular tarafından gözlemlenemeyen adalar, bulutlar dağalınca bambaşka bir şekilde ortaya çıktılar. Daha önceleri yeşil ve mavinin eşsiz bir şekilde bir araya geldiği Karayipler, artık eskisi gibi değil.

Virgin Gora Adası’nın sadece 15 gün arayla çekilmiş iki görüntüsü:

NASA’nın paylaştığı uydu görüntüleri, adalardaki nebat örtüsünün tamamen yok olduğunu gözler önüne seriyor. Bilimsel verilere göre kahverenginin iki mümkün sebebi var: Katı rüzgarların kopardığı nebat örtüsü ve tuz yağmurundan sonra kuruyan yapraklar.

Uzmanlar, artan kasırga sayılarını ve şiddetlerini iklim değişikliğine bağlıyorlar. Irma Kasırgası, volkanlardan kaynaklanan kül bulutlarını göz ardı edersek, insanlık tarihinin gördüğü en şiddetli atmosfer olaylarından birisi. Ayrıca toplamda 37 milyon insanı etkilemesi bekleniyor.

Barbuda ve Antigua adaları:

Virgin Adaları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.