İnternet

iPhone’da Uygulamaları Kapatmak Pil Ömrünü Uzatmaz!

iPhone’da kullanılmayan uygulamaları kapatmak pil ömrünü artırmaz. İnanması güç belki, ancak yıllardan beri yaptığımız kullanılmayan uygulamaları kapatma işlemi iPhone’un pil ömrünü kurtarmaya kesinlikle muavin olmayacak. Bunu biz söylemiyoruz. Bizzat Apple blog yazarı John Gruber söylüyor. Gruber, bu haftanın başlarında yaptığı açıklamayla “iOS’ta hala yapılan en büyük yanlış” olarak uygulamaları kapatınca daha az batarya harcama anlayışını belirtti.

SEGA’nın Yeni WWE Oyunu iOS ve Android İçin Ücretsiz Olarak Yayınlandı!

Yalnızca Apple’da değil, akıllı telefonların hepsinde yer saha uygulama kapatma konusu, Apple’dan gelen açıklamayla iOS’lar için lüzumsuz olduğu netleşti. Aynı mantıkta Android’ler için de lüzumsuz olduğunu söyleyebileceğimiz uygulama kapatma durumu, yıllar içerisinde belki de aralarında bizlerin de bulunduğu birçok sayfa tarafından önerildi ve kullanıldı.

Geçen yıl bir Apple fanı olan Caleb, Apple’ın CEO’su Tim Cook’a “Siz iOS görevlerinden kullanmadığınız uygulamaları kapatıyor musunuz?” diye sordu. Apple’ın yazılım geliştirme başkanı Craig Federighi’den gelen açıklama ise son radde netti. “Hayır ve Hayır. :)”

Yapılan açıklamaya göre kullanılmayan uygulamanın kapatılması şarj ömrünü uzatmıyor, aksine düşürüyor. Çünkü uygulamayı kapatırken bir güç harcadığınız gibi 5 dk sonra yeniden açmak isterseniz tekrar güç harcayacaksınız.

Bu alışkanlıktan vazgeçmemizi isteyen Apple, yeni telefonların RAM kapasitesinin fazlasıyla yeterli olduğunu, bu yüzden uygulamaları kapatmaya gerek olmadığını belirtti.

Buradan biz de belirtelim. Bundan sonra iOS işletim sistemine sahip telefonları kullanırken kullandığınız uygulamaları kapatmadan önce bataryayı düşüreceğini bir kez daha düşünün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.