Teknoloji

iPhone 8’in bin doları geçmesi beklenen fiyatı operatörler için yeni bir fırsat mı?

iPhone 8‘in Apple’ın piyasaya sunduğu en pahalı telefon olması bekleniyor. Bu, son teknolojiyi kullanmak isteyecek olan birçokları için muhtemelen fena havadis, bilgi, salık ancak her vakit bir yol bulunuyor… Nomura-Instinet analistlerinin geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamalara göre Amerikalı operatörler iPhone 8’in yüksek fiyatını fırsata çevirerek fazla iyi promosyonlar sunmaya hazırlanıyor.

Nomura-Instinet analistleri de sektörün öbür isimleri gibi iPhone fiyatlarının bin dolar ve üzerinde olmasını bekliyor. Tahminlere göre, Verizon ve T-Mobile gibi operatörler bu durumu fırsata çevirerek, taahhüt süresini uzatıyor ve yeni kontratlar hazırlıyor. Operatörler, müşterilerinden fazla daha uzun süre abone olma sözü alarak, müsait ödeme şartları veya fazla daha müsait fiyata iPhone 8’e sahip olma imkanı sağlayabilir. Eski iPhone’larını güncellemek isteyen birçok kişinin lansmanı beklediğini düşünecek olursak operatörlerin yapacağı bu hamle, uzun vadede işlerine yarayabilir.

iPhone 6 sonrası yapılan mütevazı değişiklikler, iPhone’un ilk kere durağan bir devre geçirmesine sebep oldu. Her yeni cihazda yapılan “güncelleme” oranı iPhone 6 sonrası eskisi kadar yüksek oranlara ulaşamadığı için iPhone 8 ile birlikte ağırbaşlı bir yükseliş bekleniyor. Tabi ki bu yükseliş muhtemel iPhone 8’in özelliklerinden olan cam gövde, OLED ekran, kablosuz şarj ve daha bir fazla farklı özellikten kaynaklı olacak.

Operatörler iPhone 8 fırsatını kaçırmak istemeyebilir

Ayrıca Artırılmış Gerçeklik (AR), 3D surat tanıma ve optik zoom gibi özellikler de iPhone 8 satışlarında bir patlama yaratacak gibi görünüyor.

Apple şayet fazla ağırbaşlı bir art dönüş yapıyorsa operatörler de bu fırsatı kaçırmayacaklardır. Bu nedenle analistler operatörlerin fazla ağırbaşlı promosyonlar üzerinde çalıştığını paylaşıyor.

Apple ürünlerinin Türkiye fiyatlarını düşünecek olursak şayet iPhone 8 ile birlikte artık “Böbrek ile öde”, “Araba ile takas” gibi esprileri bir sonraki seviyeye çıkarmamız gerekecek gibi görünüyor. Zira, Türkiye’de operatörler ile alınan cihazlar genelde normal fiyatlarından daha fazlaya mal oluyor. Belki bu fırsatı aboneye çevirmek isteyen bir cerrah diğerlerini de harekete geçirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.