Yazılım

iOS 11’in En Sinir Bozucu 10 Özelliği ve Çözümü!

iOS 11, yayınlandığı güne kadar beklenen özellikleri ve yenilemeleri ile çok beklenen bir özellikti. Ama pek çok uygulamada gerçekleşen değişiklikler, mobil işletim sisteminin ‘sapıtmasına’ sebep oldu. Şu anda düzgün çalışmayan pek çok özellik ve uygulama var ama bunlar istikbal ilk güncellemede düzeltilecektir.

Gelin hep beraber iOS 11’de var olan en büyük 10 soruna ve bulunan çözümlere göz atalım.

1- Exchange ve Office 365 E-Posta Gönderme Sorunu

Apple’ın kullandığı e-posta uygulamaları olan Exchange ve Office 365’de posta gönderirken ‘E-posta gönderilemiyor. Mesajınız sunucu tarafından reddedildi.’ uyarısı alıyorsanız yalnız değilsiniz.

Kullanıcıların bu konuda bulabildikleri geçici çözüm ise Wi-Fi’yi kapatıp açmak ya da uçak modunu açıp kapatmak.

2- Yeni Fotoğraf ve Video Formatı

Apple, iOS 11 ile beraber depolama alanından tasarruf etmek için fotoğraflarda HEIF, videolarda HEVC formatını kullanmaya başladı. Tasarruf konusunda bu formatlar başarılı olsalar da dosya aktarımı sırasında kimi mesele çıkarabiliyorlar.

Eğer dilerseniz Ayarlar>Kamera>Format’a giderek video ve fotoğraflarınızı eski dosya biçimlerinde kaydedebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafları Mac’e aktarırken bir mesele yaşamamak için Ayarlar>Fotoğraflar’a gidip Mac ya da PC’ye aktar bölümünde otomatik seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

3- 32 Bit Uygulamalar Çalışmıyor

iOS 11 ile beraber Apple, 32 bit uygulamaların desteğini kesti. Cihazınızda hangi 32 bit uygulamaların olduğunu görmek için Ayarlar>Genel>Hakkında>Uygulamalar’a gidebilirsiniz.

Var olan 32 bit uygulamaların sizin için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorsanız cihazınızı ya iOS 10’a art döndürmelisiniz ya da App Store’dan alternatif bir uygulama bulmanız gerekiyor.

4- Denetim Merkezinde Wi-Fi ve Bluetooth Bağlantıları

Kontrol merkezindeki Wi-Fi ve Bluetooth düğmeleri, kullanıcıların en mana veremediği özelliklerden biri olmuş durumda. Wi-Fi ve Bluetooth’u denetim merkezinden kapattığınızda AirDrop, AirPlay, Apple Pencil, Apple Watch, Hadoff, Instant Hotspot ve Konum Servisleri gibi uygulamalar bu bağlantıları kullanmaya devam edebiliyor. Wi-Fi ve Bluetooth’u kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız Ayarlar’a gitmeniz gerekmektedir. 

Eğer kafanız karıştıysa aşağıdaki görsellerden Wi-Fi ve Bluetooth’un kısayol düğmesi rengine göre durumunu öğrenebilirsiniz. En üstteki aktif oldukları durumda, ortadaki ‘uyku’ durumunda olduklarında, en alttaki ise dönem dışı kaldıklarında nasıl göründüklerini gösteriyor.

5- Uçak Modu

iOS 11 ile beraber uçak modu, sizin davranışlarınızı kaydetmektedir. Uçak modunu ilk kez etkinleştirdiğinizde Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel veri kapatılacaktır. Eğer isterseniz Wi-Fi ya da Bluetooth’u uçak modu aktifken yeniden açabilirsiniz.

Uçak modunu bir sonraki aktif edişinizde, iOS 11 bir önceki uçak modunu hatırlar ve Bluetooth ya da Wi-Fi önceki uçak modunda açık halde bıraktıysanız, bu sefer de açık olacaktır. Dilerseniz kapatabilirsiniz.

6- App Store Otomatik Video Oynatma

Yeni App Store, Apple kullanıcılarının fazlasıyla hoşuna gitti. Ama uygulamaların tanıtım videolarını otomatik oynatılması bazı kullanıcıları rahatsız etmiş olabilir.

Eğer videoların otomatik olarak oynatılmasını istemiyorsanız Ayarlar>iTunes & App Store>Video Otomatik Oynat’a gidip özelliği kapatabilirsiniz.

7- App Store İstek Listesi

App Store’da bulunan belki de en büyük eksiklik bir ‘istek listesi’nin bulunmayışı. Apple, bu özelliği App Store’a getirene kadar üçüncü yan dilek listesi uygulamalarını kullanmak tek çare gibi görünüyor.

Eğer dilek listesi sizin için önemliyse Lookmark kesinlikle işinizi görecektir. Bir uygulamayı dilek listesine eklemek istediğinizde ‘paylaş’ düğmesine dokunup Lookmark’ı seçmeniz yeterli.

Lookmark’ı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

8- 3D Touch Uygulama Değiştirici

iOS 11, kullanıcıların 3D Touch ile uygulama değiştiriciye erişimini yok etti. Bir sonraki güncellemede bu özelliğin art gelmesine kati gözüyle bakılıyor, fakat şu an için elimizde nispeten bir çözüm bulunuyor.

Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Yardımcı Dokunma’yı aktif ederek ana ekran tuşuna iki defa basmaktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca uygulama değiştiriciyi menünün en üstüne koyarak erişimi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

9- Gizli AirPlay Düğmesi

iOS 11’de AirPlay bölümüne ulaşmak şaşırtıcı derecede zordur. Ama bunun da bir kısa yolu bulunuyor. Müzik Çalar üzerinde bulunan radar ikonuna dokunarak AirPlay bölümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

10- Facebook ve Twitter Entegrasyonu Yok

iOS 11 ile beraber Facebook ve Twitter’ın mahalli entegrasyonu kaldırıldı. Artık ayarlar menüsünden bu uygulamaların hesaplarında celse açamazsınız. Twitter’ı yüklemeden tweet atmak güzel mi geliyordu? Sizin adınıza üzgünüm.

Maalesef artık Facebook ve Twitter’ın uygulamalarını indirmek zorundasınız. Ama resmi uygulamaları kullanmak istemiyorsanız, Tweetbot gibi üçüncü yan bir uygulama üzerinden paylaşım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.