Yazılım

iOS 11’de ‘Dosyalar’ Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Apple’ın yeni iOS 11 güncellemesi ile yeni ve kullanışlı ‘Dosyalar’ uygulaması da geldi. Dosya düzenleme, çekme ve bırakma fonksiyonu, iPad’de kullanılacak en iyi özellikler arasında yer saha geliştirmelerden biri. Bununla beraber ‘Dosyalar’ uygulaması, iPhone gibi öbür cihazlarda görülen bir özellik olarak çıkıyor karşımıza. Nasıl çalıştığı konusuna değinecek olursak:

1. ‘Dosyalar’ uygulaması açıldığında, sol bölümde ‘Tara’ başlığının altında farklı dosya konumları görüyoruz. Burada iCloud Sürücüsü seçildi. Bu konum içerisinde belgeler klasörünü açacağız.

2. Örneğin ‘Belgeler’ gibi bir klasör açıldığında, içeriği kolayca devinim ettirilerek, organize edilebilir. Bir dosyayı seçmek için yapmanız gereken sadece dosyaya tıklamak ve basılı tutmaktır. Dosya görüntüsü biraz büyüyecektir. Daha sonra bu dosyayı farklı klasör ya da konumlara taşıyabilirsiniz. Dosyayı bırakmak istediğiniz konuma getirdiğinizde parmağınızı çekerseniz, dosya o konuma bırakılacaktır.

3. ‘Dosyalar’ uygulaması aynı zamanda bir çok dosyayı aynı anda taşımanıza da olanak sağlar. Bir dosyayı seçtiğinizde, öbür elinizle taşımak istediğiniz dosyalara tıklayabilirsiniz. Bu durumda otomatik olarak özgün dosya üzerinde istif edilerek, topluca taşınabilirler.

4. Her bir dosyaya renkli bir etiket atanabilir. Dosyayı soldaki ‘Etiketler’ çubuğuna taşıyın ve seçilen dosyayı ya da dosyaları istediğiniz rengin üzerine bırakın. Dosya özgün konumunda kalacaktır ama aynı zamanda al renk etiketler klasöründe de bir araya getirileceklerdir. Böylece o etikete tıkladığınızda, örneğin al renkle etiketlenmiş tüm içerikleri görebilirsiniz.

5. iPhone’daki ‘Dosyalar’ uygulaması biraz farklı çalışıyor çünkü fonksiyonları daha küçük ekran için ayarlanmıştır. Bir dosyayı seçmek için üzerine basılı tutun ve sonra da parmağınızı devinim ettirin. Böylece yukarıda bir tane fiil çubuğu belirecektir. Bu çubukta kopyalama, taşıma ve etiketleme fonksiyonlarını görebilirsiniz.

Hepsi bu. Artık tüm dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve iPhone ya da iPad’deki öbür medya dosyalarınızı takip edebilir, sağa sola taşıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.