Haber

İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şehitlik ziyareti sırasında merasim mangasındaki hususi harekat polislerinin silahlarının ucunda “manevra fişeği adaptörü” bulunduğu, bazı haberlerde yer saha “namlu güvenlik pimi” ifadesinin doğru olmadığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı Basın Merkezinden, bazı basın organlarında yer alan, “Soylu’nun şehit mezarlarını ziyareti esnasında hususi harekat polislerinin merasim mangasında kullandığı silahların ucunda ‘namlu güvenlik pimi’ olduğu” haberleriyle ilgili izah yapıldı.

Tören mangasındaki silahlarda bulunan aparatın “manevra fişeği adaptörü” olduğu ve bütün törenlerde kullanıldığı, bunun yanı dizi törenlerde gerçek fişek yerine manevra fişeği kullanıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu aparat, fişek atıldığında bir sonraki fişeğin fişek yatağına sürülmesi için gereken barut gazının namlu içinde kalmasını ve mekanizmanın geriye doğru devinim etmesini sağlar. Namlu güvenlik pimi diye bir aparat bulunmamaktadır. Bu konuyu ilgili medya grubu sormasına ve kendilerine yukarıdaki bilgi verilmesine karşın haberi böyle kullanmaları basın etiğiyle bağdaşmamaktadır.” AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.