Haber

İçişleri Bakanı Soylu: Olayla ilgili gözaltı işlemleri başladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tutuklu eski mebus Aysel Tuğluk’un vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşananlara ilişkin lüzumlu idari ve adli tahkikatlar ile gözaltı işlemlerinin başladığını bildirdi.

Soylu, Ankara Valiliğince düzenlenen toplu kampüs esas atma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cezaevinde tutuklu bulunan eski mebus Aysel Tuğluk’un vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşananlara ilişkin soru üzerine Bakan Soylu, çıkan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Soylu, “Biz terörle mücadeleyi kararlılıkla yapmaya da devam edeceğiz ama bizim terörle mücadele etmemizin ana sebebi tektir, milletimizin ve ülkemizin birliği ve beraberliğidir. Bunu incitecek, buna halel getirecek ve bunu sorgulatacak bir davranış içerisinde olamayız ve bunu tasvip edemeyiz.” diye konuştu.

Vefatın ardından defin işlemlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekenlerin yapıldığını anlatım eden Soylu, şunları söyledi:

“Defin işleminin derhal akabinde gerçekleşen bu olaylar bizi üzmüştür. Derhal akabinde de Sayın Valimiz ile vaka yerine intikal ettik. Ailelerle görüştük, üzüntümüzü ortaya koyduk, mümkünse orada defin olması lazım geldiğini de kendilerinden talep ettik. Ama olaylar çerçevesinde onlar da ‘Bir değerlendirme yapalım’ dediler, Tunceli’ye götürmek istediklerini söylediler. Biz de yaklaşık 3-4 saatlik bir süreçten, değerlendirmeden sonra Tunceli’ye gitmesi hususunda ailenin kararının yerine getirilmesi ve Tunceli’ye merhumenin götürülmesi konusundaki lüzumlu tedbirleri aldık.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak” ifadesinin esas felsefeleri olduğunu belirten Soylu, “Biz bunları biliyoruz. Tekrar üzüldüğümü anlatım etmek istiyorum. Aynı zamanda lüzumlu idari ve adli tahkikatlar da başladı, ilgili gözaltı işlemleri de başlamıştır” ifadesini kullandı.

Olayların organize olduğuna yönelik söylemlerin hatırlatılması üzerine Soylu, “Bu konuda şimdi öyle bir değerlendirmeyi yapmak, erken bir değerlendirme yapmak olur. Bizim devlet adamlığımızla da meselelere bakma anlayışımızla da örtüşmez. Onun için lüzumlu adli, idari tahkikatlar yapılsın ondan sonra bakılır.” dedi. Soylu, olayla ilgili gözaltı olup olmadığı sorusuna “Var.” karşılığını verdi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yaşananları kınadıklarını anlatım etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.