Haber

İbrahim Kalın’dan Almanya’ya sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün akşam Merkel ile Schulz arasındaki müzakeredeki Türkiye’ye yönelik eleştirilere sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Merkel ile Schulz arasındaki seçim tartışması programına, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damga vurmasının bir rastlantı olmadığını belirten Kalın, “Almanya ve Avrupa’nın esas ve acil sorunlarının adeta yok sayılarak Türkiye-Erdoğan’a saldırılması, Avrupa’daki ufuk daralmasının yansımasıdır. Avrupa’daki Türkiye karşıtlığı, esas sorunları öteleme ve hasım bir ‘öteki’ üzerinden kendini rahatlatma aracına dönüşmüş durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu sorunlu atmosferin en kısa zamanda değişeceğini umut ediyoruz”

Kalın, kendini “hasım bir öteki” üzerinden tanımlayan toplumların kendi kimliklerini hiçbir vakit bulamayacaklarına işaret ederek, bunun en fazla o topluma ziyan vereceğini vurguladı.

Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirmeye-düşmanlaştırmaya boyun eğmesinin sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükleyeceğine dikkati çeken İbrahim Kalın, şunları kaydetti:

“PKK ve FETÖ gibi örgütlere açıkça kucak açan Almanya, demokrasiyi değil teröristleri ve darbecileri savunduğunun farkında değil mi? Alman seçimlerini hangi partinin kazanacağının fazla bir önemi yok. Çünkü hangi zihniyetin kazanacağı artık belli oluyor. Merkel ve Schulz’un münakaşa boyunca ayrımcılık ve yükselen ırkçılığa hiç değinmemiş olması, Alman siyasetinin geldiği noktayı gösteriyor. Türk-Alman ilişkilerini dar bir siyasi ufka kurban eden bu sorunlu atmosferin ve tablonun en kısa zamanda değişeceğini umut ediyoruz.”

Merkel, dün akşam muhtelif Alman televizyon kanallarında yayınlanan siyasi düello programında, SPD lideri ve başbakan adayı Schulz ile iç ve hariç siyaset konularına ilişkin görüşlerini tartışmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir