Haber

İBB’yi işgal edenler için 3’er kez müebbet istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz vuruş girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) işgal edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda iddianame hazırlandı.

İddianamede, biri albay, 3’ü yüzbaşı, biri teğmen, biri asteğmen, ikisi uzman çavuş ve 42’si de er olmak üzere 50 tutuklu şüpheli yer alıyor. İddianamede, bütün şüphelilerce vuruş girişimini engellemeye çalışan vatandaşlar ve emniyet güçlerinin üzerilerine açılan ateş sonucu Prof. Dr. İlhan Varank’ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit olduğu, 152 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

İddianamede, vuruş girişimi sırasında 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı 2. Tabur 4. Bölük emrinde görevli subay, uzman çavuş ve şüpheli erler ile laf konusu alayın faaliyetlerini vuruş girişimi kapsamında takviye etmek amacıyla görevlendirilen kurmay zabit ve kurmay talebe zabit şüphelilerin eylemleri anlatılıyor.

İddianamede, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin işgal edilmesi için 53 şüphelinin görevlendirildiği anlatım edildi.

Bu şüpheliler arasındaki yüzbaşılar Ömer Faruk Nazlıcan ve Cihan Şahin ile er Emrah Akbulut tarafından vatandaşlara ve emniyet güçlerine ateş açıldığı vurgulanan iddianamede, bunun karşılığında emniyet güçlerince hakkın kullanılması suretiyle yapılan silahlı müdahale akabinde laf konusu üç şahsın etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

İddianamede, 50 şüphelinin ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve ”TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

Ayrıca bazı şüpheliler yönünde de muhtelif suçlardan hapis cezası istenen iddianame, başsavcılıkça onaylanarak incelenmek üzere İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir