Sağlık

Her 4 kızdan biri depresyonda

LONDRA Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, 14 yaşındaki her 4 kız çocuğundan birinin depresyonda olduğunu ortaya koydu.

LONDRA Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, 14 yaşındaki her 4 kız çocuğundan birinin depresyonda olduğunu ortaya koydu.

Ekonomik ve Sosyal Araştırma Konseyi, Liverpool ve UCL üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre, anksiyete ve depresyon semptomları gösteren 14 yaşındaki kız çocuklarının sayısı, erkek çocuklardan daha fazla.

14 YAŞINDAKİ HER 4 KIZDAN BİRİ DEPRESYONDA

Bilim adamları, hükümetin desteklediği çalışmada 2000 ve 2001 arasında doğan 10 binden çok çocuğa anket uyguladı. Çocukların yaşadıkları his ve kaygılara yönelik verdiği bilgiyi derleyen araştırmacılar, 14 yaşındaki her 4 kızdan birinin depresyon belirtileri gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu oran, aynı yaştaki erkeklerde 10 çocukta bir olarak tespit edildi. 

Depresyon ile ailenin gelir düzeyi arasındaki bağlantının da incelendiği araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocukları, akranlarına göre daha çok depresyona giriyor.

Araştırmayı yöneten Praveetha Patalay, gençlerde görülen depresyon oranlarının kaygı verici seviyede olduğunu vurgulayarak, ebeveynlere çocuklarının ruhsal problemlerini hafife almaması tavsiyesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.