Teknoloji

Hatay’da yeni bir kirpi türü keşfedildi

Hatay’da dağ ceylanlarının hayat alanı olan bölgede Hemiechinus auritus adı verilen yeni bir kirpi türü keşfedildi.

Hatay dağ ceylanlarının hayat alanı olan Kırıkhan İlçesi’nin Suriye sınırında bulunan diri türlerine yenisi eklendi. Bölgedeki yeni türleri keşfetmek için Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Sözen ile Dr. Muhsin Çoğal tarafından Türkiye Tabiatını Koruma Deneği Hatay Şubesi’nin de katılım ve desteğiyle Hatay dağ ceylanlarının yayılış alanlarının belirlenmesi amacıyla 2016 ve 2017 yıllarında yapılan bilimsel çalışmalarda Hatay için yeni bir memeli türü olan Uzunkulaklı çöl kirpisi (Hemiechinus auritus) keşfedildi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç uzun kulaklı çöl kirpisinin Türkiye’de kayıtları sadece Iğdır’dan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Kilis ile Ceylanpınar arasında sınıra yakın alanlardan bilindiğini söyledi.

BÖLGEDEKİ TÜRLER DİKKAT ÇEKİCİ

Bölgedeki türlerin fazla dikkat çekici ve nesli tehdit altında bulunan canlılar olduğunu kaydeden Öğünç şöyle devam etti;

“2016 yılında Hatay İli Kırıkhan İlçesi’nin Suriye sınırı boyunca yapılan çalışmalarda Uzunkulaklı çöl kirpisi Camuzkışlası Köyü yakınlarında fotokapan ile görüntülenmiştir. Tür bu bölgede dağ ceylanı yaşama alanını oluşturan kayalık ve step alanlarda yaşamaktadır. Bu saha aynı zamanda geçen sene keşfedilen kayalık gerbilinin de (Gerbillus dasyurus) yaşama alanıdır. Bölgeden ayrıca çizgili sırtlan, saz kedisi, yaban kedisi, kaya sansarı, kurt, çakal, tilki, yaban domuzu, oklu kirpi, kuyruksüren, alacasansar gibi pek fazla öbür türün de yayılış kayıtları elde edilmiştir. Bölge bu zenginliği Türkiye’de memeli çeşitliği açısından en mühim alanlardan birisi durumundadır. Ayrıca Türkiye’de dağ ceylanının yaşadığı tek bölgedir. Yapılan çalışmaya göre dağ ceylanı bölgede Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe köyü ile Kumlu ilçesine bağlı Keli köyü arasındaki yaklaşık 29 km’lik bir alanda hudut boyunca yaşamakta ve bu alanı üstte sayılan türlerle paylaşmakta. Bu yönü ile bu alanın sıkı bir şekilde korunması oldukça önemlidir.”

HATAY’DAKİ MEMELİ TÜRÜ 69’A ULAŞTI

Uzunkulaklı çöl kirpisiyle beraber Hatay’da kayıt altına alınan memeli türü sayısının 69’a ulaştığını aktaran Öğünç, şöyle devam etti:

“Uzunkulaklı çöl kirpisi ile beraber Hatay’dan kaydedilen memeli türü sayısı 69’a yükselmiştir. Hatay bu sayı ile memeli çeşitliliği bakımından Türkiye’nin en varlıklı illerinden birisi konumundadır. Hatay ili bu zenginliğin değerini bilmelidir ve bir Ekoturizm potansiyeli olarak bu zenginliği değerlendirmelidir. Bunun en etkili yöntemlerinden birisi de bu türlerin çoğunu barındıran bir bölgenin Milli Park duyuru edilmesidir. Milli Park için en müsait görünen bölge de Hassa ve Kırıkhan ilçelerinin bir bölümünü kapsayan Leçelik saha ile bu alanın güneyine doğru ilerleyen dağ ceylanı yaşama alanı ve Gölbaşı gölünü kapsayan alandır. Hatay sahip olduğu bu zenginlik ile bunu hak ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir