Teknoloji

Hacker’lar nükleer enerji santraline saldırdı

Arasında Kansas nükleer tesisinin de bulunduğu bir öbek Amerikan elektrik tesisi Perşembe günü siber saldırıya uğradı.İlişkili Haberler

  • Bir hacker saatte ortalama 41 dolar kazanıyor
  • Hacker bilgilerini çaldığı şirketi referans gösterdi
  • Araba almak için banka hack’ledi
  • Disney’i hackleyip fidye istediler

Geçtiğimiz iki yıl içinde Ukrayna’nın enerji atama hatları şebekesi iki kere hack’lenmişti. Siber emniyet uzmanları, Rus hacker’ların Ukrayna’yı Amerika’ya yapacakları bir hücum için prova alanı olarak kullandığını düşünüyordu. Beklenen siber hücum Perşembe günü gerçekleşti. 

Arasında Kansas nükleer tesisinin de bulunduğu bir öbek Amerikan elektrik tesisi Perşembe günü siber saldırıya uğradı. 

New York Times ve Bloomberg’in yaptığı habere göre, FBI ve Ulusal Emniyet Departmanı ABD enerji firmalarına hacker’larla mücadele konusunda destek vermekte. 

Hacker’ların dün gerçekleştirdiği saldırıda, Kansas Burlington yakınlarındaki Wolf Creek nükleer santralini hedef almış olmaları oldukça kaygı verici. Bu tarz bir hücum şayet başarı ile gerçekleştirilirse sadece yaygın elektrik kesilmelerine sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda nükleer emniyet sistemlerini dönem dışı bırakabilir. 

Nükleer santrala yapılan saldırıların ardından FBI ve Ulusal Emniyet Departmanı ortak olarak bir rapor yayınladı. New York Times tarafından temin edilen ve emniyet uzmanları tarafından doğrulanan rapor, tehlike hassasiyeti için ikinci en yüksek not olan ‘Amber’ uyarısı içermekte. 

Raporda, siber saldırıların endüstriyel sırları aşırmak gibi bir casusluk girişimi veya daha aka bir planın parçası olup olmadığı belirtilmedi. Hack’lenen bilgisayarlardan tesis denetim sistemlerine geçiş yapıldığına dair hiçbir işaret yok. Kaç adet tesisin hedef alındığı tam olarak bilinmiyor. 

Siber hücum ve emniyet konularında yorum yapamayacaklarını söyleyen bir Wolf Creek yetkilisi, “operasyon sistemi”lerinin etkilenmediğini ve şirket ağlarının ve internetin, santralı yöneten ağdan ayrı olduğunu açıkladı. 

FBI ile ortak yapılan bir açıklamada, Ulusal Emniyet Departmanının sözcüsü, “Kamu güvenliğini riske atan bir tehdit var değil, mümkün herhangi bir tehdit idari ve ticari ağlara sınırlı” dedi. 

Rusya’nın ABD’de, Ukrayna tarzı elektrik şebekesi saldırılarına zemin hazırladığı yönündeki şüphelere rağmen, saldırıları henüz belirli bir gruba bağlayan bir dijital parmak izi var bulunamadı. Ancak FBI ve Ulusal Emniyet Departmanının raporuna göre, saldırıların sorumlusu “devamlı ve ileri düzeyde bir tehdit” barındırmakta. Emniyet uzmanları, bu tarz tehdit barındıran kişilerin genellikle bir hükümet tarafından desteklendiğini söyledi. 

Soruşturmayla ilgilenen iki kişi, ABD’de yapılan saldırının tekniğini siber emniyet uzmanlarının “Enerjik Ayı” olarak bildiği bir organizasyonu anımsattığını söyledi. “Enerjik Ayı” adlı Rus hacker grubu, 2012 yılından beri enerji sektöründe gerçekleşen çoğu saldırının sorumlusu olarak tanınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.