İnternet

Google’ın ‘Güvenli Gezinme’ Özelliği 3 Milyar Cihazı Koruyor

Google bugün yaptığı açıklamada masa üstü ve mobil Chrome, Safari ve Firefox kullanıcılarını potansiyel tehlikeli sitelerden ırak tutan ‘Güvenli Gezinme’ servisinin gelinen aşamada 3 milyardan çok cihazı koruduğunu bildirdi. Bu rakam, 2013 yılında 1 milyara kadar iken, 2016 yılında ise 2 milyar civarındaydı.

Google’ın zararlı yazılıma karşı hizmete sunduğu ilk girişimlerinden biri olan servis, ilk olarak 2007 yılında, firmanın amiral gemisi arama motorunun masa üstü versiyonunda hizmete girmişti. O zamandan bu yana çok sayıda web ve uygulama geliştiricisinin yanında hem Safari hem de Firefox servise adapte olmuşlardı.

‘Güvenli Gezinme’ uygulamasının ardında yatan esas düşünce her vakit için aynı kaldı: Kullanıcıların girmek istedikleri sitenin aldatıcı ya da zararlı yazılım içeren bir site olduğu konusunda uyarıda bulunmak.

Google’ın 2015 yılında Android üzerindeki ‘Chrome’ tarayıcı için ‘Güvenli Gezinme’ özelliğini varsayılan özellik olarak hizmete soktuğunu belirtmekte yarar var. Bu nedenledir ki hizmetin kullanım oranı 2016 yılı başlarında oldukça yükselmişti.

Google aynı zamanda bugünkü ‘Güvenli Gezinme’ özelliklerinin suni zeka kullanarak kötü amaçlı sitelerin tespitinde daha iyi işlev görmesinin sağlandığını ve fonksiyonun sürekli olarak gelişerek, en yeni yaklaşımları bünyesine entegre ettiğini de belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.