Teknoloji

Google robot gazetecilerin önünü açacak

Google, medya ve habercilik alanındaki projelere finansal destek sağlayan The Digital News Initiative organizasyonu ile yeni bir adım daha atıyor. Geçen sene sonunda 124 projeye 24 milyon euro ile destek sağlayacağını açıklayan DNI, bu kez robotların havadis, bilgi, salık yazmasının önünü açacak.

Yapılan açıklamaya göre Press Association (PA) aldı kuruma 706 bin euro (2,9 milyon TL, 622 bin dolar) bağışlayacak olan Google, mahalli medya kanalları için her ay 30 bin içerik üretilmesini sağlayacak. Robotların/makinelerin yani suni zekâ temelli algoritmaların üreteceği bu içerikler bilhassa veri odaklı haberler yapacak. Söz konusu veriler devlet kurumları, mahalli yönetimler gibi farklı kaynaklardan istikbal ve 5 benlik bir gazeteci ekibinin elinden geçecek.

Reporters and Data and Robots (RADAR, Muhabirler ve Veri ve Robotlar) olarak adlandırılan bu oluşum, istikbal sene içerik üretmeye başlayacak ancak çalışmaların şimdiden başladığına kuşku yok. Urbs Media ile beraber sürdürülecek proje, Natural Language Generation (NLG, Doğal Dil Geliştirme) adlı bir yazılımı kullanarak içerik üretecek. Havadis, bilgi, salık konuları ise sağlık, suç, işsizlik gibi farklı alanlara dokunacak.

Birleşik Krallık ve İrlanda’da hizmet veren bir multimedya havadis, bilgi, salık ajansı olan Press Association, RADAR ile ticari baskılardan uzak, müsait maliyetli ve zekice hazırlanmış mahalli haberler üretileceğine inanıyor. Ayrıca bu projeden saygın havadis, bilgi, salık organizasyonlarının, müstakil yayıncıların ve mahalli blogcuların yarar sağlayacağına da yer veriliyor.

Buyrun teste…

Yapay zekânın işlerimizi elimizden alacağına dair bir fazla misal vermek olası ki gazetecilik/yazarlık da bunlardan biri olabilir. Google’ın Google Translate tarafında aka bir ilerleme kaydetmesi de bu alandaki ilerlemelere misal olarak gösterilebilir. Eğer bu konudaki ilerleme tanık olmak istiyorsanız NY Times’ın şu sayfadaki testine göz atmanızı tavsiye ederim. Söz konusu testin iki sene evvel hazırlandığını da hatırlatmak isterim…

Görsel Kaynak: Pexels.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.