Mobil

Google, iOS’da Varsayılan Olmak için 3 Milyar Dolar Ödüyor

Google için iOS’ta varsayılan arama motoru olmak şirket için hayati önem taşıyor. Tahmini rakamlara göre iOS cihazlar Google Arama gelirinin P’sini oluşturmakta. 

Finans analiz firması Bernstein’a göre Apple ve Google arasındaki bu pakt 2017 yılında 3 milyar dolara dayanmış durumda. Google için oldukça önemli olan bu pakt Apple için de aynı şekilde önem arz ediyor. Apple Servisleri‘nin gelirinin büyük bir kısmını oluşturan bu para, Apple’ın yekün karının ise %5’ini oluşturuyor. Apple için tahmin edeceğiniz üzere neredeyse tamamen kardan oluşan bu para, firmayı daha da varlıklı ediyor. 

İki firma arasında yapılan bu anlaşmanın son bilinen nüshasına göre 2014 yılında Google, Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için firmaya yekün 1 milyar dolar ödeme yapmış. Her sene artan iOS aygıt ve kullanıcı sayısıyla beraber bu ücretin içinde olduğumuz yılda 3 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. 

Apple cihazların Google’ın arama gelirinin neredeyse yarısını oluşturması nedeniyle Google şuan bir ikilemin içinde bulunuyor. Google bu sene anlaşmayı feshederek iOS kullanıcılarının Google’ı seçeceğini umarak bir risk alabilir. Böyle bir durumda pakt sonlandırılmış olacak ancak Google hala kullanılmaya devam ettiği için Apple bu durumdan daha çok kar edemezken Google için işler aynı şekilde devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.