Haber

FETÖ’nün “hava üssü yapılanması” iddianamede

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı terör örgütüyle ilgili yürütülen soruşturmalar kapsamında 206’sı tutuklu 534 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Konya merkezli 6 etap halinde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 206’sı tutuklu 534 şüpheli hakkında hazırlanan bin 206 sayfalık iddianame, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, askeriye, emniyet, yargı ve eğitim yapılanmasına ilişkin bilgileri kapsıyor.

İddianamenin, Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinin ardından ilk duruşması 12 Eylül’de görülecek davada, sanıklar hakkında, “Fetullahçı Terör Örgütü’ne aza olmak”, “Soruşturmanın, hususi hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, gizlemek veya değiştirmek” gibi suçlamalar bulunuyor.

FETÖ’nün 3. Ana Jet Üs Komutanlığı yapılanması

Soruşturma kapsamında alınan ifadeler ve elde edilen bilgilere göre, FETÖ/PDY’nin Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığındaki “mahrem askeri birim yapılanma” şeması çıkartıldı.

FETÖ/PDY’nin TSK içerisindeki yapılanmasının örgütün “mahrem üniteler” altındaki yapılanmasında yer aldığı ve bu yapılanmanın örgütün en mahrem yerlerinden olduğu tespit edildi.

Örgütün mahrem ünitesinde vazife alacak şahıs ile aranan nitelikte eleman temini, “il eğitim danışmanı” adı verilen teşkilat üyesinin yetkisinde bulunuyor.

FETÖ/PDY’nin Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığındaki yapılanmasının en tepesindeki sorumluya “müdür”, askeri personelden mesul olan teşkilat üyelerine ise “asker abisi” ya da “öğretmen” adı veriliyor.

Silahlı terör örgütünün, hava üssündeki hususi yapılanmasında vazife alanların da örgütün gizlilik ve önlem kuralına riayet ederek kod isimler kullanıyor.

FETÖ/PDY’nin “mahrem üniteleri” altında yer saha TSK’nın alt hususi birimi hava üssü yapılanması ile güvenlik yapılanmasının benzerlik gösterdiği dikkati çekiyor.

Örgütün “hava kuvvetleri” yapılanması

Örgütün mahrem asker abisi olduğu tespit edilen M.U. savcılıktaki ifadesinde, TSK’nın Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasının; “hava kuvvetleri imamı”, “genel müdür”, “müdür”, “müdür yardımcısı”, “öğretmen” ve “öğrenci” şeklinde sınıflandırıldığını belirtti.

Hava Kuvvetleri imamının, örgütün yapılanma içerisinde görevli umumi müdürlerden mesul olduğunu aktaran M.U, “Öğretmen; müdür yardımcısı statüsündeki kişilerin sorumluluğu altında bina içerisinde etkinlik gösteren, bu komutanlıklarda görevli subaylara (öğrenci) sohbet veren, ders yapan ve mesul kişiye denilmektedir. Öğrenci; muallim statüsündeki kişilerin ders verdiği, TSK içerisindeki FETÖ/PDY mensubu subaylara teşkilat tarafından verilen isimdir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir