Haber

‘FETÖ’cü hainlerden hesap sormak boynumuzun borcudur’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz’un 1. yılında Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine katılmak üzere geldiği Fransa’nın Strazburg kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğini (DİTİB) ziyaret etti.

Strazburg DİTİB Başkanı Fevzi Hamurcu’dan faaliyetlerine ilişkin bilgi saha Kurtulmuş, eğitim merkezindeki idare binası, ortaokul ve idadi binalarında da incelemede bulundu.

Kurtulmuş, Strazburg ve çevresindeki sivil cemiyet kuruluşları ve derneklerin temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Katılımcılardan, dernek ve STK’ların faaliyetleri hakkında bilgi saha Kurtulmuş, daha sonra yaptığı açıklamada, Avrupa’nın bazı ülkelerinde Türk bakan ve milletvekillerinin 15 Temmuz etkinliklerine katılmalarına ruhsat verilmezken Brüksel’deki programlarını fazla başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi.

“15 Temmuz’u inşallah unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bundan emin olun.” diyen Kurtulmuş, 15 Temmuz’un, Türkiye ve Anadolu topraklarının gördüğü en aka ihanet hareketlerinden birisi olduğunu vurguladı.

Türk tarihinde böylesine aka bir ihanetle fazla nadir karşılaşıldığını ancak hainliğin asla unutulmayacağını ve unutturmayacağını belirten Kurtulmuş, “Bu hainler, 15 Temmuz sonrasında değişik ülkelere kaçtılar, Avrupa’ya da kaçtılar. FETÖ’cü hainler nereye giderse gitsin, her birisini bulacağız, suçluların hepsini mahkemelerin önüne çıkaracağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Yargı önünde, uluslararası standartlarda, hukukun üstünlüğü çerçevesinde bunlardan hesap sormak boynumuzun borcudur.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, Türkiye’nin insanlarına dünyanın yer yerinde mühim sorumluluklar düştüğünü bildirdi. Bir kaç gün evvel Srebrenitsa katliamının sene dönümü programına katıldığını ve insanların Türkiye’nin gözünün içine baktığını orada bir kez daha gördüğünü aktaran Kurtulmuş, Balkanlar, Afrika, Ortadoğu ve dünyanın pek fazla yerinde mazlum milletlerin Türkiye’nin kendisine sahip çıkmasını istediğine dikkati çekti. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.