İnternet

Facebook Mühendisleri Panikleyip Yapay Zekanın Fişini Çekti!

Dünya genelinde bilgisayar donanımlarının güçlenmesiyle beraber suni zekanın olanakları da sonuna kadar kullanılmak isteniyor. Bununla beraber ise her gün “serseri” bir suni zekanın dünyaya verebileceği ziyan inanılmaz bir şekilde artıyor.

Teknoloji alanında sürekli olarak tartışılan konulardan biri suni zekanın geliştikten sonra nasıl kendi üreticilerine karşı gelebileceği. Facebook da tam olarak bu konuda ağır bir ders aldı. Suni zeka geliştirilen laboratuvarlardan birinde, iki program, insanların anlayamadığı bir dil oluşturup aralarında iletişim kurmaya başladılar. 

Temelde İngilizce dilini kullanarak birbirleriyle iletişim kurmaları şeklinde programlanan botlar, bize göre tamamen abuk sabuk “I can can I I everything else” ya da “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to” gibi cümleleri karşılıklı birbirlerine göndermeye başladılar. Bunu programda bir sıkıntı olarak tanımlayıp bir süre görmezden gelen mühendisler, yazılımları incelediklerinde botların bu bize göre abuk sabuk cümleleri tamamen anlayıp işlem yaptıklarını ortaya çıkardı. Ne konuştukları hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan mühendisler, sistemin fişini çekmekten diğer çare bulamadılar. 

Buradaki oldukça açık tehlike şöyle: botlar kendi aralarında iletişim kurduklarında bunu bizim anladığımız şekilde yapmak yerine tamamen abuk sabuk ama çok yüksek verimli bir dille yapmayı tercih ediyorlar. Kendileri için en müsait şekli belirleyen iki bilgisayarın yaptığı iş, hem etkileyici hem de inanılmaz derecede korkutucu. 

Yüzyılın Kavgası: Mark Zuckerberg İle Elon Musk Birbirine Girdi!

Mark Zuckerberg bildiğiniz üzere büyük bir suni zeka gelişimi yanlısı. Bu alanda o kadar istekli ki Elon Musk gibi liderlerle tartışmalara girmişti. Bu olaylardan sonra Zuckerberg’in fikrinde bir değişim olup olmayacağını beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.