İnternet

FaceApp’den Irk Değiştiren Filtreler

Normalde oluşturduğu başarılı filtrelerle herkesin beğenisini kazanan FaceApp uygulaması, tekrar kafaları karıştıran bir projeye imza attı. İnsanların çektiği fotoğrafları Asya, Hint, Kafkas ve siyahi insanlara çeviren uygulama, ırkçılık yaptığı için eleştiriliyor. Normalde insanları yaşlı, cinsiyet değişikliği gibi durumları gösteren FaceApp, yeni gelen Asyalı, Siyahi, Kafkas veya Hintli filtreleri yüzünden Twitter üzerinde dijital ırkçı duyuru edildi.

Bu vaka FaceApp’in başına ilk kez gelmiyor. Daha önce Snapchat’te de eş bir vaziyet yaşanmış, Bob Marley’nin anısına hazırlanmış filtre “ırksal hassasiyet” yoksunluğu sebebiyle eleştirilmişti. Bunun dışında daha önce tekrar FaceApp’de yayınlanan “ateşli” filtresi, insanları beyaz göstermesinden ötürü tepki çekmişti.

FaceApp Filtreleri Kaldırılacak

Uygulamanın geliştiricisi Yaroslav Goncharov filtrelerin kaldırıldığını, ancak etnik değişim filtrelerinin her açıdan eşit olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Irkçılık söylemlerini net bir şekilde reddeden Goncharov, kamuoyundan gelen tepkilerden ötürü filtrelerin kaldırılacağını açıkladı. Peki, sizce Goncharov burada ırkçılık mı yapmış, yoksa mevzu, bahis biraz çok mı abartılmış?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.