Teknoloji

En sıcak gezegen keşfedildi  

Şu ana kadar bilinen en sıcak gezegen keşfedildi. Dünya’dan yaklaşık 650 ziya yılı uzaklıktaki gezegenin yüzey sıcaklığının 4 bin 300 radde olduğu belirtiliyor.

Gök bilimciler, şimdiye kadar bilinen en sıcak gezegeni keşfetti. 

“Nature” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Jüpiter’e benzeyen, “KELT-9b” adı verilen gezegenin yüzey sıcaklığı gündüz vakti 4 bin 300 dereceye ulaşıyor.

Bu sıcaklık, Samanyolu galaksisindeki birçok yıldızın yüzey sıcaklığından daha fazla. KELT-9b’nin sıcaklığı, yüzey sıcaklığının 5 bin 500 dereceyi bulduğu Güneş’ten ise bin 200 radde az. 

Sıcaklık nedeniyle atmosferinde su ve karbondioksit gibi moleküllerin var olamadığı KELT-9b, KELT-9 yıldızının yörüngesindeki dönüşünü 1,5 Dünya gününde tamamlıyor. Jüpiter’den 2,8 kat daha aka gezegenin öz kütlesi ise Jüpiter’in yarısı kadar.

HER ZAMAN AYNI YÜZÜNÜ GÖSTERİYOR

Dünya’dan yaklaşık 650 ziya yılı uzaklıktaki gezegen, yörüngesinin darlığı nedeniyle tıpkı Dünya’ya hep aynı yüzünü gösteren Ay gibi yıldızına sadece bir tarafını gösteriyor.

YILDIZI GÜNEŞ’TEN İKİ KAT SICAK

Arizona eyaletinin güneydoğusundaki Winer Gözlemevi’nde bulunan KELT teleskobu kullanılarak keşfedilen KELT-9b’nin yörüngesinde döndüğü KELT-9 yıldızının da Güneş’ten iki kat aka ve iki kat daha sıcak olduğu belirlendi. 

TÜM GEZEGENLERDEN FARKLI

Araştırmayı yöneten Ohio Üniversitesi Astronomi Bölümünden Prof. Dr. Scott Gaudi, “KELT-9b, kütle açısından öbür gezegenlere benziyor ancak atmosferine bakıldığında şimdiye kadar keşfedilen bütün gezegenlerden farklılık gösteriyor” dedi.

“TAMAMEN BUHARLAŞABİLİR”

Vanderbilt Üniversitesi Astrofizik Bölümünden Prof. Dr. Keivan Stassun da “KELT-9 o kadar fazla ultraviyole radyasyon yayıyor ki gezegeni tamamen buharlaştırabilir. Bu yüzden KELT-9b’nin çekirdeği misli kayalardan oluşuyor” diye konuştu.

KELT-9b’nin keşfi, Teksas eyaletinin Austin kentinde başlayacak 230. Amerikan Astronomi Topluluğu Toplantısı’nda da rapor olarak sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.