İnternet

En Cinsiyetçi 10 Teknoloji Firması

Teknoloji sektöründe ayrımcılığa dair tartışmaların yaşandığı zorlu bir haftaydı.

Google’ın eski mühendisi James Damore’un konuya ilişkin manifestosu, yazılım mühendisi olan kadınların işlerini yapma noktasında kalıtsal olarak daha yeteneksiz olduklarına dair abuk sabuk bir tartışmayı ateşledi. Bir çoklarınca bilimsel bir analizin makul bir parçası olarak görülen söz konusu yazı, bazıları tarafından sakat ve problemli bir görüşü desteklemek için manipüle edilmiş bilimsel çalışmalar olarak tanımlanıyor.

Meseleyi bütünsel anlamda ele alacak olursak, Silikon Vadisi’nde cinsiyet ve soy ayrımcılığına dayalı var durumun oldukça büyük boyutlarda olduğunun bir yansıması olduğunu söylemek mümkün. Google’ın dışında, sebep ayrımcılıkla ilgili programların kaldırılması gerektiğine dair tartışmaların yer almadığı firmalarda bile bu düşünceler oldukça yaygın.

Bu noktada Comparably’nin bu hafta yayınladığı yeni bir rapor, özel bir mana taşıyor. Raporda firmalardaki çalışanların kendi firmalarını ne oranda ‘ayrımcı’ olarak tanımladıklarına dair puanlamalar yer alıyor. Google soy ayrımcılığına dair puanlamada ilk ona girerken, cinsiyet ayrımcılığı noktasında ilk 10’da yer almıyor.

Sıralamaya bakacak olursak:

Cinsiyet ayrımcılığında ilk 10’a giren firmalar

1. Salesforce

2. Adobe

3. Intuit

4. T-Mobile

5. LınkedIn

6. Accenture

7. Paypal

8. Workday

9. Apple

10.Facebook

Irk ayrımcılığında ilk 10’a giren firmalar

1. VMWare

2. Disney

3. LinkedIn

4. Salesforce

5. Intuit

6. Google

7. T-Mobile

8. Dell

9. Facebook

10. Symantec

Bu sonuçlar birkaç ay boyunca ve nihai olarak Ağustos 2017’de toplanmış. Bu itibarla güncel olma özelliği taşıyorlar.

Yayınladığı manifesto sonrası işinden edilen yazılım mühendisiyle uğraşan Google’ın aklında bulundurması gereken, kendi çalışanlarının oylama yaptıkları bir diğer rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.