Haber

‘Düzensiz göçmen geçişleri yüzde 98 düştü’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’nın Kemer ilçesinde gerçekleştirilen 6. Akdeniz Kıyı Emniyet Faaliyetleri Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kıyı emniyet konusunda iş yükünün fazla olduğunu anlatım ederek, uyuşturucu, sigara, tarihi yapıt ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele ettiklerini dile getirdi.

Soylu, göçmen kaçakçılığıyla mücadele ederken “Sadece karşı kıyıya geçmesinler” mantığıyla devinim etmediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Önemli olan hem o insanların denizden sağ kurtulması hem de kanun dışı bir durumda kalmamalarını sağlamaktır. O insanların denize inmelerini engellemektir. Zaptiye ve emniyet güçleriyle kıyı emniyet güzel bir koordinasyon içinde devinim etmektedir. Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre 2015 yılında Yunanistan tarafında 853 bin 650 olan düzensiz göçmen yakalaması alınan tedbirlerle 2017 yılının sonlarına geldiğimiz bu dönemde geçişler yüzde 98’lik bir düşüşle 20 bin 364’e gerilemiştir.”

Bakan Soylu, “Düzensiz göç rotalarının şark Akdeniz ve Ege’de aldığımız tedbirler neticesinde kısmen, o kadar olmasa da İtalya ve İspanya hattına biraz kaydığı anlaşılmaktadır. Düzensiz göçle mücadeleye destek vermek için 2016 yılından beri Ege’de vazife yapan NATO unsurlarının artık burada aldığımız tedbirlerle çekilme zamanı gelmiştir. Bana göre Deniz güvenliği açısından bunun elbette ki daha doğru adımlarını hep beraber atacağız.” ifadelerini kullandı.

“Sanki birileri düğmeye basmış gibi…”

Türkiye’nin kıyı emniyet yükünün fazla olmasının sadece Ortadoğu’ya komşu olmasından kaynaklanmadığına işaret eden Soylu, bu durumun deniz envanterinin fazla olmasından kaynaklandığı söyledi.

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının süper iki yapıt olduğuna değinen Soylu, bu iki eserin şark ile garp arasında geçiş yolları üzerinde durmakta olduğunu, bunların sağladığı kuvvetli bir denizcilik birikimine sahip olduklarını anlatım etti.

Ağustosta bir ay süreyle Karadeniz’de ani bire bir hareketlilik başladığının altını çizen Soylu, “Sanki birileri düğmeye basmış gibi başlayan hareketlilik Türk Kıyı Emniyet ekipleri, zaptiye ve emniyet teşkilatı ile öbür devletlerin işbirliğiyle kısa sürede denetim altına alındı, emniyet sağlandı. Ani bire Karadeniz’e göçmen akımı başlayıp Romanya’ya doğru gidişler oldu. Hemen bir araya gelip koordinasyonu sağladık. Tedbirlerle fazla kısa süre içerisinde geçişi sıfırlama imkanına sahip olduk. Bunda Ege ve Akdeniz’de aldığımız tedbirlerin, tecrübelerimizin fazla aka etkisi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.