Teknoloji

Dünya ona kalacak

Bir araştırmaya göre, eksi 270 derecelik soğuğa dayanıklı, 30 sene aş yemeden yaşayabilen su ayıları (Tardigrada) olası bir felakette hayatta kalabilecek tek diri türü olacak.

Bir gün Dünya’ya aka bir meteor çarparsa ya da patlayan bir yıldızdan gelen radyasyon bütün okyanuslarımızı buharlaştırırsa, insanlar ve öbür pek fazla diri türü ortadan kalkacak.

Ancak yayınlanan son bir araştırmaya göre, tek bir diri türü bütün bu felaketlere direnip hayatta kalmayı başaracak. O da “Tardigrada” olarak da bilinen su ayıları.

Ve araştırmaya göre bu minik canlı, Güneş var olduğu sürece en az 10 milyar sene boyunca neslini devam ettirebilecek.

Dünya’nın mirasçısı olarak adlandırılan su ayıları, 8 bacaklı mikroskobik bir diri türü. Hem suda hem de karada yaşayabiliyor. Aynı zamanda fazla yüksek ve düşük basınca da dayanabiliyor.

30 sene boyunca aş yemeden hayatta kalabilen su ayılarının dondurucu soğuğa (-270 dereceye kadar) ya da yakıcı ısıya ( 150 dereceye kadar) ve yüksek radyasyona da dayanabildiği belirtildi.

1 milimetrenin altında bir boyuta sahip olsa da bu ufak diri dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülüyor.

ATMOSFER YOK OLURSA…

Oxford ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, su ayılarının meteor çarpması, süpernova ya da gamma ışını patlamaları gibi her türlü felakete dayanabileceğini ve en az 10 milyar sene daha etrafta olacaklarını bildirdi.

Oxford Üniversitesi’nden Rafael Alves Batista, “Bizi koruyan teknolojimiz olmadan, insanlar fazla duygulu bir tür. Çevremizdeki aka değişimler bizi aka oranda etkileyecektir” dedi.

Batista, “Dünyada fazla daha esnek türler var. Gezegende hayat insanlar yok olduktan fazla uzun süre sonra da devam edebilir” şeklinde konuştu.

Batista ve ekibi, ne çeşit felaketlerin Dünya’daki yaşamı tamamen yok edebileceği konusunda bir araştırma yaptı. Ve bunun sonucunda su ayılarının tekrar de hayatta kalabileceği sonucuna vardı.

Atmosfer tamamen yok olsa bile okyanus yüzeyinde yaşamın devam etmesi mümkün. Araştırma ekibine göre, su ayılarını tamamen yok edebilecek tek vaka Güneş’in patlaması olabilir.

DÜNYA DIŞINDA DA YAŞAM OLABİLİR Mİ?

Araştırma yazarlarından David Sloan, “Süpernovalar ya da meteor çarpmaları insanlar için felaket olabilse de su ayıları bundan etkilenmeyecektir” dedi.

Su ayıları, bataklıklarda, bitkilerde, kumda, denizde ya da tatlı sularda yaşıyor.

Araştırmacılar, şayet su ayıları bu koşullarda hayatta kalabiliyorsa, Dünya dışında da eş koşullarda hayat olabileceği görüşünde.

Araştırmacılar, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün uydusu Enceladus’taki yer altı okyanuslarının Dünya’da su ayılarının bulunduğu derin okyanuslardaki koşullara sahip olabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir